W zestawieniu Polecane DAC i karty dźwiękowe USB znajdują się najciekawsze i najbardziej opłacalne moim zdaniem układy zintegrowane DAC oraz zewnętrzne karty dźwiękowe USB, które dadzą nam najwyższą czystość dźwięku za jak najlepsze pieniądze.
Aktualizacja pozycji i cen w Polecanych
Zestawienie jest systematycznie aktualizowane. Data publikacji nie jest jednocześnie datą wprowadzenia ostatnich zmian, choć przy większych aktualizacjach tak właśnie się dzieje i artykuł wskakuje wówczas na stronę główną. Pamiętaj jednak, że brak dużych aktualizacji – nawet przez dłuższy czas – nie oznacza, że zestawienie jest nieaktualne lub nie są wykonywane w nim żadne prace. Wiele urządzeń obecnych od lat na rynku oferuje doskonałe parametry audio, które nawet nie bijąc rekordów, przekraczają zdolności zarówno naszego słuchu, jak i słuchawek, które posiadamy. Na dole tego wstępu znajduje się data i rodzaj zmian ostatniej aktualizacji.
Choć ceny potrafią zmieniać się dosłownie z tygodnia na tydzień, przy każdym modelu zawarłem wygodne linki afiliacyjne do porównywarek lub dużych i sprawdzonych platform sprzedażowych. W ten sposób możesz samodzielnie sprawdzić, czy dane słuchawki są dostępne i w którym sklepie dostaniesz je najtaniej. Możesz porównać też ich cenę z tą, która podana została w zestawieniu, aby śledzić historię na osi czasu. Najczęściej najlepsze efekty przynosi nasze rodzime Ceneo, ale zdarza się, że dane urządzenie warto kupować na Amazonie. Nie dość, że jest tam oferowane taniej, to jeszcze mamy często lepszą politykę zwrotów. Oznacza to więcej czasu na ewentualne testy i decyzję, czy sprzęt zachowujemy, czy też nie.
Jeśli posiadasz urządzenie audio, którego jeszcze nie testowałem, a które uważasz, że gra fantastycznie i warte jest sprawdzenia pod kątem recenzji i wpisania w Polecane – zapraszam do kontaktu. Z wielką chęcią je zweryfikuję i ocenię, a w recenzji serdecznie podziękuję Ci z imienia i nazwiska.
Polecane układy DAC które naprawdę ktoś przetestował
To też mówiąc, każda z opisywanych pozycji znalazła się w Polecane DAC i karty dźwiękowe USB nie bez przyczyny. Większość zestawień tego typu, które można znaleźć w sieci, bazuje wyłącznie na wskaźnikach sprzedażowych. Obejmuje na ogół tylko te urządzenia, które albo często się sprzedają na zasadzie popularności, albo są sztucznie promowane (tzw. hype). Autorzy takich zestawień większości z promowanych przez siebie propozycji nigdy nie mieli w rękach, tak samo zresztą jak słuchawki. Nigdy nie testowali różnorodnych połączeń, a już w szczególności nie weryfikowali prawdziwości podawanych danych technicznych. Chodzi tylko i wyłącznie o promocję i reklamę.
Dlatego moje zestawienie jest zupełnie inne i bazuje na rzeczywistych testach oraz realnych odsłuchach. Polecam przede wszystkim to, co faktycznie miałem w rękach, w testach i mogę potwierdzić jakimkolwiek doświadczeniem lub nawet samodzielnie wykonywanymi pomiarami. W ten sposób od lat dbam o rzetelność i wiarygodność swoich rekomendacji. Wszystko po to, abyś mógł kupić najlepszy sprzęt za jak najlepsze pieniądze. Dokładam wszelkich starań, aby trafiały tu modele przesłuchane przeze mnie kiedykolwiek osobiście. Często nawet, jeśli nie zdążyłem zrobić im pełnej recenzji na blogu lub takowa jest dopiero w przygotowaniu.
Jeśli jesteś zainteresowany danym modelem, ale opis w Polecanych DACach jest niewystarczający, śmiało kliknij w link prowadzący do recenzji (jeśli była takowa wykonywana) i zapoznaj się ze znacznie bardziej rozbudowaną argumentacją oraz ewentualnymi pomiarami. Choć te wykonuję dopiero od niedawna i są one amatorskie, są świetnym wskaźnikiem na rzeczywiste możliwości urządzenia osiągane w domu.
Dlaczego w zestawieniu brakuje wewnętrznych kart dźwiękowych PCIe/PCI?
Od wielu lat wykorzystuję wewnętrzne karty dźwiękowe. Obecnie jest to poczciwy Creative X-Fi Gamer SB0730 w jednym ze starszych komputerów. Ale choć jestem miłośnikiem takich urządzeń i wygody, jaką sobą wprowadzają, rzeczywistość jest taka, że karty wewnętrzne są w odwrocie. Znacznie wygodniejsze jest korzystanie z zewnętrznych urządzeń DAC lub kart dźwiękowych USB, zwłaszcza z perspektywy sterowników. Te są często niezbędne do pracy przy karcie wewnętrznej. Dodatkowo takie urządzenia potrafią być bardzo podatne na zakłócenia wewnątrz komputera, a swoją obecnością mogą blokować przepływ powietrza do karty graficznej.
Choć więc do ok. 500 zł można dostać z drugiej ręki całkiem dobre modele, jak np. wspomniany X-Fi Gamer, Xonar Essence ST, Essence STX, AIM SC808 czy SC8000, każdy z nich będzie miał swoje ograniczenia. Albo będzie przeznaczony na stare złącze PCI (X-Fi, ST, SC8000), albo będzie sprawiał problemy pod nowszymi systemami (SC808), albo będzie wymagał niestandardowego oprogramowania np. pod Windows, aby działać prawidłowo (ST, STX). Gdy zaangażowałem się osobiście w próby pomocy i rozwiązywania problemów z niektórymi modelami (np. SC808), spotkałem się z niewyjaśnionych przyczyn z agresją, roszczeniowością i pretensjami. Dlatego też rekomenduję przejście na urządzenia USB, które są łatwiejsze w obsłudze i mniej stresujące dla użytkownika (i mnie samego) w przypadku problemów. Przedstawicielem takich urządzeń ze strony kart dźwiękowych USB jest Creative Sound Blaster X4.
Integra słuchawkowa czyli DAC i wzmacniacz w jednym
Praktycznie wszystkie urządzenia wymienione w zestawieniu posiadają wbudowany w siebie wzmacniacz słuchawkowy. Dzięki temu w wielu sytuacjach pozwalają zaoszczędzić pieniądze na zakupach dodatkowego wzmacniacza, który pozostaje jako opcja. Nadal możesz go dokupić i wykorzystywać DACa wyłącznie jako źródło sygnału liniowego (Line Out), ale zanim wydasz pieniądze, sprawdź czy rzeczywiście potrzebujesz wzmacniacza. Większość słuchawek przy standardowych poziomach głośności (65-70 dB SPL) wymaga dosłownie miliwatów mocy. Niektóre modele – wręcz mikrowatów. Jeśli nie słuchasz głośno muzyki, nie musisz się o nic martwić.
Być może pomocny będzie ten artykuł o tym, ile mocy potrzebujemy i jak głośno słuchamy muzyki.
Tranzystory a sprzęt lampowy
W zestawieniu Polecanych DACów od samego początku bardzo rzadko pojawiał się sprzęt lampowy. Osobiście jestem zwolennikiem podejścia do toru audio od strony absolutnej czystości sygnału i jego neutralności, a także ekonomii użytkowania. Choć mam ogromny szacunek do konstrukcji lampowych i do dziś posiadam takowe na wyposażeniu, to słuchawki czy głośniki uważam powinny w maksymalnym stopniu generować dźwięk w pożądanym kształcie. Lampy są konstrukcjami z definicji stratnymi, wydzielającymi dużą ilość ciepła i pobierającymi dużą ilość prądu. Mają swój unikalny smak i czar, ale wychodzę z założenia, że polecam ten sprzęt, który jest jak najbardziej wygodny w obsłudze dla użytkownika.
Jeśli są problemy z samodzielnym wyborem sprzętu źródłowego lub jakieś wyrażenia są niezrozumiałe, warto rozważyć założenie tematu na specjalnie wydzielonym na ten cel forum dyskusyjnym „Co kupić” na kanale Discord. Należy się jednak przygotować na to, że jeśli poruszane będą zagadnienia lub sprzęty obecne w recenzjach oraz w Polecanych, można zostać odesłanym tu ponownie.
[Ostatnia aktualizacja: 2024-11-24] – Dodanie Fosi Audio DS2
Polecane DAC i karty dźwiękowe USB do 500 zł
W tym przedziale cenowym zazwyczaj polecałem karty dźwiękowe PCIe i PCI. Teoretycznie ciężej jest znaleźć tu dobrej jakości układy zewnętrzne. Nic jednak bardziej mylnego. Wygodnie umościły się tu malutkie przenośne DACi na USB, a także opłacalne, zminiaturyzowane warianty biurkowe. Z grona wszystkich, wyróżniłem następujące modele:
- Fosi Audio DS2
- Creative Sound Blaster X1
- Tempotec Sonata BHD PRO
- Topping DX1
Fosi Audio DS2
Cena: ok. 230 zł
Wyróżniki
- ultra-przenośny DAC-AMP USB
- podwójny DAC CS43131
- bardzo dobre parametry techniczne
- wyjście single-ended i zbalansowane
Opis
Absolutnie rewelacyjne urządzenie jeśli chodzi o stosunek ceny do możliwości. Układ ten jest bardzo podobny do alternatyw pokroju TempoTec, ale często dostępny jeszcze taniej. Najtaniej można go zdobyć na Amazon.pl i tam też rekomendowałbym zakupy, jako że ceny naszych krajowych sprzedawców są zauważalnie wyższe (300-350 zł). Różnicę w cenie lepiej dołożyć do lepszych słuchawek.
Mamy tutaj ultra-przenośną konstrukcję USB-C w standardzie OTG na podwójnym DACu Cirrus Logic. Do tego wyjście zarówno single-ended jak i zbalansowane. Na boku urządzenia znalazły się przyciski sterowania głośnością, zaś na froncie umieszczono diodę LED wskazującą stan pracy i częstotliwość próbkowania. Ta może osiągnąć nawet 32 bit / 384 kHz w trybie PCM. Na dokładkę sprzęt ma możliwość odtwarzania plików DSD do trybu DSD256 włącznie. Jakby tego było mało, sprzęt oferuje rekordowe 117 dB THD+N dla wyjścia BAL oraz 112 dB dla SE. Przekracza tym samym możliwości wszystkich słuchawek, jakie byśmy chcieli pod niego podłączyć. Po balansie uzyskamy dla 300 Ohm przynajmniej 40 mW mocy, co w zupełności wystarczy naprawdę większości słuchawek na rynku.
Osobiście rekomenduję parować Fosi Audio DS2 z dobrymi i opłacalnymi słuchawkami, takimi jak Philips Fidelio X2HR, Creative Aurvana SE albo KZ ZSX, aby stworzyć tanie i poręczne combo na każdą kieszeń i zastosowanie.
Creative Sound Blaster X1
Cena: ok. 270 zł
Wyróżniki
- ultra-przenośny DAC-AMP USB
- współpraca również z konsolami PS4, PS5 i Nintendo Switch
- możliwość napędzenia słuchawek do 600 Ohm
- wirtualizacja dźwięku przestrzennego 5.1/7.1
- obsługa mikrofonu
Opis
Ten malutki układ jest oferowany w bardzo dobrej cenie i zdążył narobić w niej sporo zamieszania. Oparty o układ Texas Instruments INA1620, jest w stanie napędzić słuchawki o impedancji do 600 Ohm, oczywiście uwzględniając jeszcze parametr skuteczności. Nadaje się świetnie zarówno do IEMów, jak i pełnowymiarowych słuchawek. Dodatkowo kieszonkowe wymiary powodują, że możemy go traktować niemal jak pilota na kablu słuchawkowym. Jest to jeden z najtańszych, sensownych układów na USB tego producenta, jaki można polecić.
TempoTec Sonata BHD PRO
Cena: od ok. 300 zł
- sprzęt dostępny na chińskich platformach sprzedażowych
- sprawdź cenę i dostępność na Amazon.pl
Wyróżniki
- ultra-przenośny DAC-AMP USB
- certyfikat HiRes Audio
- bardzo dobre parametry techniczne
- wyjście single-ended i zbalansowane
Opis
Jeśli malutki Creative nie zwrócił na siebie uwagi i potrzeba czegoś lepszego, z pomocą przychodzi TempoTec. Nie dość, że dostajemy wyjście zbalansowane, a sam układ jest w stanie dać nam w ten sposób więcej mocy, to jeszcze z taką jakością, że nie powstydziłyby się jej duże stacjonarne układy. Oparty na podwójnym układzie CS43131 z podwójnym oscylatorem, bez problemu osiągał w zewnętrznych, niezależnych pomiarach ponad 100 dB THD+N w trybie zbalansowanym i 112 dB THD+N w niezbalansowanym. Jak na mikroDAC wielkości pendrive’a, są to wartości w zasadzie z kosmosu. Choć oferowany jest w bardzo różnych cenach, najtaniej można znaleźć go na chińskich platformach sprzedażowych. Firma zresztą wywodzi się z Chin, więc nie jest to nic dziwnego. W okazjonalnych promocjach udawało się znaleźć Sonatę nawet poniżej 300 zł. W tej cenie nie ma lepszego jakościowo układu.
Materiały dodatkowe
Topping DX1
Cena: ok. 500 zł
Wyróżniki
- bardzo poręczny, biurkowy DAC-AMP USB
- certyfikat HiRes Audio
- bardzo dobre parametry techniczne
- podwójne wyjście single-ended z przodu
- przełącznik stopnia wzmocnienia
- pełnowymiarowe wyjścia RCA
Opis
Mocno uproszczony i zminiaturyzowany model DX3, oparty o potencjometr analogowy. Jest to sprzęt kierowany do osób, które bardziej preferują małego, biurkowego DACa, aniżeli coś klasy ultra-przenośnej. Przede wszystkim jednak, sprzęt zadowoli wszystkich lubujących się w kręceniu gałką, gdyż sterowanie głośnością jest tu w 100% klasyczne. Ma to swoje wady i zalety, ale samo urządzenie znajduje się definitywnie po tej czystszej stronie. Oznacza to niską impedancję wyjściową i bardzo równy, czysty sygnał, dający pierwszeństwo słuchawkom. Sparowany z nieco bardziej muzykalnymi modelami słuchawek, jest w stanie zaoferować jakość hi-fi za ułamek jej ceny.
Polecane DAC i karty dźwiękowe USB do 1000 zł
DAC do 1000 zł to temat często spotykany na forach audio. Szukamy tu sprzętu jak najlepiej wyposażonego i jednocześnie dowożącego nadal jak najczystszy sygnał o dobrych parametrach technicznych. Nie można też zapomnieć o walorach napędowych. Dlatego postanowiłem wskazać tu kilka interesujących urządzeń:
- Creative Sound Blaster X4
- Topping DX3Pro+
- iFi Audio Zen DAC 3
Creative Sound Blaster X4
Cena: ok. 550 zł
Wyróżniki
- pełnoprawna karta dźwiękowa wielokanałowa na USB
- trzy tryby korektora (EQ) i tryb Direct Mode
- wirtualizacja dźwięku przestrzennego 7.1 oraz praca z natywnym sygnałem 7.1
- mnogość możliwości płynących z oprogramowania
- wbudowany wzmacniacz słuchawkowy dla słuchawek 32-600 Ohm
- wygodny przełącznik głośniki/słuchawki
- gniazdo mikrofonowe
Opis
Prawdopodobnie Sound Blastera X4 możemy okrzyknąć jedyną rzeczywistą kartą dźwiękową USB w tym zestawieniu. A przynajmniej na pewno jedyną z natywną obsługą dźwięku wielokanałowego. Sprzęt ten jest odświeżeniem modelu X3, który osiągał całkiem przyzwoite wyniki w pomiarach (ponad 80 dB THD+N). Wystarcza to do naprawdę szerokiego grona słuchawek i to z dużym zapasem (przy ATH-R70X na średnicy udało się uzyskać -72 dB). Największymi beneficjentami będą jednak osoby chcące wykorzystać pełnię możliwości płynącą ze sterowników. Zyskamy tam multum funkcji, w tym dodatkowe efekty przydatne w grach i opcje konfiguracyjne. Jedyną wadą Sounnd Blastera X4 jest w zasadzie obudowa. To zwykły plastik, który chciałoby się mieć po prostu lepszej jakości. Być może m.in. to stoi jednak za jego niską ceną.
Topping DX3Pro+
Cena: od ok. 820 zł
Wyróżniki
- DAC USB hi-res z wbudowanym wzmacniaczem
- certyfikat HiRes Audio
- bardzo dobre parametry techniczne
- komplet wyjść i wejść cyfrowych
- pilot w zestawie
- możliwość pracy bezprzewodowej
Opis
Bardzo często polecany układ DAC do 1000 zł. Prawdopodobnie nadal nie ma lepszego układu zintegrowanego o takim poziomie rzetelności, jakości, czystości i neutralności dźwięku. Jest to sprzęt kierowany ewidentnie do oszczędnego użytkownika, który mimo wszystko jest w stanie pójść na kompromisy ze wszystkim, tylko nie z dźwiękiem i jego jakością. Jeśli szukasz czegoś, co zaoferuje właśnie taką filozofię podejścia do toru audio, bardzo możliwe, że Topping dowiezie wszystko na miejsce. Tym bardziej, że mocowo jest to sprzęt w zupełności wystarczający do napędzenia wszystkich słuchawek, wliczając w to stare konstrukcje 600 Ohm wymagające konkretnego prądu.
Materiały dodatkowe
iFi Audio Zen DAC 3
Cena: 999 zł
Wyróżniki
- biurkowy DAC USB hi-res z wbudowanym wzmacniaczem
- certyfikat HiRes Audio
- dobre parametry techniczne
- ekstremalnie niska impedancja wyjściowa
- wyjścia single-ended i zbalansowane
- regulowany gain oraz tryb pracy PRE/LO
- sprzętowe podbicie basu
- możliwość pracy z dodatkowym zasilaczem
Opis
iFi Audio Zen DAC w zasadzie od samego początku cieszył się popularnością wśród użytkowników. Mi również jego pierwsza iteracja bardzo się podobała. Nie była idealna, ale naprawdę fajnie się tego słuchało. W wersji trzeciej postanowiono oczyścić sygnał audio i pójść jednak w słuszną stronę jak najlepszej jakości dźwięku. Sprzęt mierzy się na tyle dobrze, że przy bardzo niskiej impedancji wyjściowej nadaje się do praktycznie każdego rodzaju słuchawek. Zen DAC 3 poradził sobie zarówno z wydajnymi IEMami, wymagającymi R70X, jak i bardzo trudnymi K240 DF. Wszystko to bez konieczności podłączania dodatkowego wzmacniacza, ani nawet używania trybu zbalansowanego. Słowem, bardzo wszechstronny i przyjemny odsłuchowo kompan na naszym biurku za niemal idealnie 1000 zł.
Materiały dodatkowe
Polecane integry słuchawkowe DAC do 2500 zł
W obrębie kwoty 2500 zł możemy już mówić o klasie premium audio. Tu już wymagałbym od urządzeń pokazania się z bardzo konkretnej strony jakościowej, przyłączeniowej i użytkowej. Na szczęście przez ostatnie lata miał miejsce bardzo dynamiczny rozwój w tym segmencie. W efekcie czego pojawiło się sporo skośnookich marek zza wielkiej wody, walczących zaciekle z tymi bardziej utytułowanymi. Czyniąc ukłon w tym kierunku, wyróżniłbym tu kilka bardzo interesujących pozycji, choć stosunkowo trudnych do dostania u nas w kraju:
- Loxjie D30
- Loxjie D40Pro
- Sabaj A20d 2023
Loxjie D30
Cena: ok. 1250 zł
Wyróżniki
- średniej wielkości DAC USB hi-res z wbudowanym wzmacniaczem
- certyfikat HiRes Audio
- bardzo dobre parametry techniczne
- wyświetlacz na froncie
- komplet wejść i wyjść
- pilot zdalnego sterowania
- możliwość pracy bezprzewodowej (Bluetooth 5.0 z apt-X)
Opis
Bardzo mocny rywal m.in. Aune X1s GT, który dawniej w swoich pierwszych wersjach królował w okolicach 1000-1100 zł. Obecnie jednak gdybym miał zdecydować się na coś konkretnego, ze względu na atrakcyjną cenę wybrałbym propozycję Loxjie. Choć nie posiada on wyjść zbalansowanych, dowozi absolutnie fantastyczne parametry techniczne i dużą stabilność. Oparty o duet ESS Sabre + XMOS, w ogromnej większości scenariuszy radzi sobie bardzo dobrze. I wygodnie, bo w zestawie znajdziemy również pilot zdalnego sterowania. Jeśli nie posiadamy super-wymagających słuchawek, nie słuchamy przy bardzo wysokich poziomach głośności albo nie potrzebujemy sygnału zbalansowanego, Loxjie wydaje się sensownym i dostatecznie oszczędnym wyborem.
Alternatywy zakupowe
- Aune X1s GT – droższy, zwłaszcza jeśli zależy nam na wersji umożliwiające pracę po Bluetooth, ale wyposażony w wyjście zbalansowane. Może się ono nam przydać przy bardzo wymagających słuchawkach. Wówczas warto rozważyć, czy jednak nie dołożyć do propozycji Aune.
Loxjie D40Pro
Cena: ok. 1900 zł
Wyróżniki
- pełnowymiarowy DAC USB hi-res z wbudowanym wzmacniaczem
- certyfikat HiRes Audio
- wyśmienite parametry techniczne
- wyjścia single-ended i zbalansowane w pełnym zakresie
- komplet wejść i wyjść cyfrowo-analogowych dla sekcji DAC
- pilot zdalnego sterowania
- możliwość pracy bezprzewodowej
Opis
Tańsza alternatywa dla SMSL DO400. Wyborne parametry techniczne, które sprzęt zawdzięcza m.in. układowi DAC ES9039MS PRO czy stopniu wyjściowemu na OPA1612, a także perfekcyjnie zaimplementowanemu układowi USB. Urządzenie jest nie tylko wygodne w obsłudze za sprawą pilota zdalnego sterowania, ale też potężnie wyposażone w przeróżne funkcje, filtry, interfejsy, sygnały cyfrowe i co tylko sobie wymarzymy. Z tego wszystkiego najważniejszy jednak jest krystalicznie czysty dźwięk, którego jakość wielokrotnie przekracza możliwości ludzkiej percepcji. Prawdopodobnie nie natrafimy na słuchawki, które od strony technicznej zagięłyby ten sprzęt.
Gdybym osobiście miał szukać dla siebie sprzętu audio do 2000 zł, propozycja Loxjie byłaby od razu w kręgu moich zainteresowań jako jedna z głównych pozycji na liście.
Sabaj A20d 2023
Cena: ok. 2200 zł
Wyróżniki
- średniej wielkości DAC USB hi-res z wbudowanym wzmacniaczem
- certyfikat HiRes Audio
- wyśmienite parametry techniczne
- wyjścia single-ended i zbalansowane
- komplet wejść i wyjść cyfrowo-analogowych dla sekcji DAC
- pilot zdalnego sterowania
- możliwość pracy bezprzewodowej (Bluetooth 5.0 z apt-X)
- kolorowy wyświetlacz na froncie
- obudowa z zabezpieczeniami przed kolizją z przodu
Opis
Tym razem jest to tańsza alternatywa dla Toppinga DX5. Również tak samo jak u Loxjie sprzęt notuje wyborne parametry techniczne, oferując krystalicznie czysty dźwięk w filozofii true-to-the-source. Na pokładzie uraczymy się duetem AK4499EX+AK4191EQ, który może być atutem dla osób z jakiegoś powodu nie będących specjalnymi fanami układów ESS. Do tego wysokie próbkowanie PCM, DSD512, dekodowanie MQA, a także Bluetooth 5.0 z apt-X. Za dekodowanie USB odpowiada XMOS XU-316, zaś sprzęt może pochwalić się m.in. bezproblemową pracą w systemach Linux. Tak naprawdę jedyną wadą tego urządzenia jest prawdopodobnie jego czystość. Jak na ironię może być bowiem zbyt czysty. Jednak z umiejętnie dobranymi słuchawkami, a nawet po drobnych modyfikacjach tychże, może być to odsłuchowy zestaw ostateczny.
Alternatywy zakupowe
- Topping DX5 – minimalnie tańszy, gorzej wyposażony (brak prawdziwego wyjścia zbalansowanego dla słuchawek), ale poręczniejszy gabarytowo i z trochę lepszymi możliwościami Bluetooth.
Zestawienie z serii Polecane DAC i karty dźwiękowe USB ma charakter subiektywnej listy produktów wartych uwagi podczas dokonywania zakupów sprzętu audio. Decyzje o ewentualnym zakupie urządzeń wymienionych w powyższym zestawieniu podejmowane są przez osoby kupujące. Zestawienie nie uwzględnia zmian, jakie producenci wprowadzają do swoich produktów na osi czasu, zwłaszcza tych dyskretnych (tzw. silent revisions). Opis cech fizyczno-techniczno-napędowych może się z tego powodu różnić. Jak zawsze zachęcam do samodzielnych odsłuchów wymienionych w powyższym rankingu urządzeń. W ten sposób będzie szansa na wyrobienie własnych wniosków na ich temat.