Karma wraca do człowieka, tak samo lubi to czynić też i sprzęt. Pierwszy Olympus był bardzo ciekawym urządzeniem o przyjemnym, muzykalnym i bezpiecznym pod każdym względem brzmieniu. Miał swoje wady, owszem, ale na rynku nie było jeszcze wtedy tak taniego i całkiem sympatycznego urządzenia, które szturmem podbijało serca co bardziej oszczędnych użytkowników. Może wręcz ultra-oszczędnych. Przyjemnie jest jednak próbować się z nimi, zwłaszcza po latach, aby przypomnieć sobie, że nie tylko high-endem człowiek żyje, a tanie kostki mają prawo zagrać (i grają) bardzo ładnym dźwiękiem. Tak oto na wokandzie znalazł się następca jednej z najpopularniejszych chyba kostek FiiO: E10K Olympus 2.
Dane techniczne
– konwerter C/A: Burr Brown PCM5102 (w E10 był to WM8740)
– wzmacniacz słuchawkowy: LMH6643 (w E10 był to AD8397)
– maksymalny tryb pracy: 24 bit / 96 kHz
– pasmo przenoszenia: 20 Hz – 20 kHz
– zalecana impedancja słuchawek: 16 – 150 Ohm
– odstęp sygnał-szum: >105 dB
– THD: <0,006 @ 1 kHz
– moc wzmacniacza słuchawkowego: 200 mW @ 32 Ohm (o 50mW więcej od E10)
– impedancja wyjściowa: <1,04 Ohm
W zestawie otrzymujemy:
– instrukcję obsługi
– podkładki samoprzylepne
– opaskę FiiO
– kabel microUSB
Jakość wykonania i konstrukcja
W zasadzie wiele się nie zmieniło w porównaniu do pierwszej wersji E10-tki, nawet rozmiar (ilustracja poniżej). Nadal jest to bardzo dobrze wykonana kostka z identycznym, co poprzednik wyposażeniem. Poprawiona została jednak ergonomia i kilka detali.
Zaczynając od frontu, zastosowano większe wgłębienie wokół gniazda słuchawkowego, a także wymieniono przełącznik podbicia basu na łatwiejszy w obsłudze. Zatem podstawowy „pakiet” funkcjonalności od frontu jest nieco lepszy. Przełącznik poziomu wzmocnienia został również sprowadzony do małego DIP switcha i znalazł się z tyłu – tak jest znacznie lepiej niż plastikowy suwak umieszczany pod urządzeniem, który z czasem potrafił się wyrobić.
Gniazda coaxialne i liniowe ostały się bez zmian, jednakże port USB został zmieniony z mini na microUSB. Pewnym problemem może być niefortunne ułożenie gniazd – port USB jest zbyt blisko coaxialnego, przez co odpada użycie grubszych wtyków stosowanych np. w kablach konfekcjonowanych. Prześwit wynosi na oko jakieś 3mm między wsadzoną wtyczką microUSB, a płaszczyzną gniazda coaxialnego, dlatego warto mieć to na uwadze.
Poza brakiem włącznika jest to w zasadzie największa wada E10K (stąd uszczerbek na ocenie końcowej), przy czym większość osób w ogóle nie będzie nawet patrzeć na to gniazdo, toteż na upartego można powiedzieć, że ignorując brak włącznika Olympus 2 praktycznie nie posiada żadnych wad użytkowych. Sprzęt po podpięciu do komputera od razu pracuje, nie potrzebuje też do tego żadnych dodatkowych sterowników, nadal też wyposażony jest w potencjometr ALPS i nadajnik USB Tenor TE7022L. Nie nagrzewa się, nie wiesza, nie buczy i nie szumi nawet z wydajnymi IEMami. Z czystym sumieniem zatem można przejść myślę do opisów brzmieniowych.
Brzmienie
Choć moja sympatia do Wolfsona została przywrócona ostatnimi wojażami z kartami AIMa wyposażonymi w topowy układ tego producenta, zaś do kostek PCM Burr Browna nigdy nie byłem specjalnie przekonany, naprawdę cieszę się, że do najnowszego E10K podszedłem bez uprzedzeń. Byłaby to bowiem niesłychana dla tej kostki ujma i niesprawiedliwość, zwłaszcza po pierwszych chwilach spędzonych na w istocie całkowicie nowym brzmieniowo E10K.
Bardzo ciekawym jest, że pod względem charakteru wiele cech nadal przebija tu z mocnym przypomnieniem tonalności pierwszego Olympusa. Jednym z takich właśnie elementów jest bas, który przy zachowaniu ciepłoty pierwowzoru nadaje słuchawkom przyjemny i muzykalny ton. Co prawda pojawiło się w nim trochę więcej rytmiki, przez co łatwiej jest mu poprowadzić nas w tan wraz z płynnością linii basowej utworu, ale nadal jest to zakres odchodzący od konturowości i tego mi w tym wszystkim niestety brakuje. Biorąc pod uwagę jednak idiotycznie niską cenę tego urządzenia, spokojnie można puścić powyższą przywarę mimo uszu.
Średnica również występuje tu na bardzo podobnej zasadzie, jak miało to miejsce u poprzednika. Zaczyna się jednak w niej kreować zalążek pewnego swoistego oddechu, napowietrzenia, poluzowania. Brzmienie jest ładnie i muzykalnie artykułowane, zaś w swoich wyższych partiach zaczyna się przerzedzać i rozplatać na bardziej klarowne i łatwiejsze w analizie partie dźwięku. To połączenie logiczne i jednocześnie całkiem naturalne w takich okolicznościach, będące nie tylko kompromisem technicznym, ale też dosyć ciekawym akustycznie. Całościowo wypada to lepiej na tle E10-tki ze względu na brak aż tak mocnego nacisku na gęstość i melodyjność, poddając się bardziej samym słuchawkom na tym polu. Po wyjściu liniowym brzmienie nieco się uspokaja w partiach nisko-średniotonowych, aczkolwiek zachowuje nadal swój pierwotny charakter.
Jednak teatr faktycznych zmian przebijać zaczyna do nas w ramach góry, która tym razem nie jest już wygładzona i zmatowiona, a bardziej klarowna i idąca wyraźnie wyżej oraz dalej. Tu też swój początek biorą wszelkie zmiany sceniczne, które także można zaklasyfikować jako pozytywne. W górze wreszcie zaczyna panować jasność i zwiewność, przebijając się ponad znów pierwotnym tej kostki charakterem. Widać wyraźnie, że FiiO zaczyna słuchać swoich użytkowników i zrywa z dotychczasowym „firmowym” brzmieniem.
Góra w E10K jest ogólnie jaśniejsza w całym swoim zakresie, nasycona przestronnością w sposób jeszcze bardziej wyrazisty, niż miało to miejsce w średnicy. Bardzo zaczyna mi to przypominać konstrukcję góry z uDACa-2, przy czym najdalszy jej skraj nadal jest w pewnym stopniu wygładzony. Na szczęście tylko wygładzony, a nie odcięty na sztywno i brzmi to całościowo znacznie lepiej, niż czasami aż nazbyt bezpieczne granie pierwszego Olympusa. Oczywiście były słuchawki, które więcej czerpały korzyści z takiej sytuacji w E10, ale nie oszukujmy się jednak – większość modeli ma problem z klarownością góry i potrzebuje umiejętnego jej wyciągania, czasami wręcz na siłę. E10K robi to pierwsze, dlatego chociażby do ciemnych dokanałówek jest układem wyśmienitym w zastosowaniach, ale też docelowo z każdą inną pełnowymiarową parą, która nie potrzebuje od razu elektrowni do odpowiedniego napędzenia.
Scena była w E10 zawsze pewnym tematem tabu i efektem pewnego kompromisu między zdolnościami technicznymi w kreacji brzmienia, a przyjemną, ciepłą i bezpieczną tonalnością. Fakt faktem jednak nie była to scena ogromna, a co wiele osób bezlitośnie E10 wytykało. Miło mi zatem zakomunikować wszem i wobec, że E10K ten aspekt ma bardzo wyraźnie poprawiony i nie jest to zmiana subtelna, a wysoce namacalna.
PCM znacznie lepiej radzi sobie zwłaszcza ze środkiem sceny na tle Wolfsona, reorganizując plany w sposób przewidywalny i odpowiednio od siebie odseparowany. Między instrumentami jest tym samym wreszcie należyta ilość światła i jedynie pewne ograniczenia najdalszych pogłosów przypominają o tym, że siedzi tam wciąż pewien „duch” pierwszego Olympusa. Tym samym gradacja sceniczna przebiega płynnie przez większość trwania pogłosu, a spada coraz mocniej dopiero w ostatecznej swojej fazie. Choć normalnie byłaby to „wada”, to jednak namacalna tylko przy słuchawkach wyraźnie droższych od samego układu. Znów też patrząc na idiotycznie niską cenę można detal ten puścić mimo uszu. Tym samym generalnie rzecz ujmując progres jest to względem poprzednika znaczny i cała zasługa tkwi w umiejętnym podejściu do projektu tego układu. Teraz E10K jest jednak lepiej dopasowany możliwościami do oczekiwań konsumentów, zastępując skutecznie poprzednika na swoim miejscu pośród opłacalnych i dobrych urządzeń DAC+AMP za śmiesznie małe pieniądze.
Nowy Olympus zaskoczył sposobem kreowania brzmienia, a raczej zastosowany w nim układ Burr Browna, którego jakoś niespecjalnie jestem fanem. Tym samym E10K gra brzmieniem wymieszanym między tym, co na swój sposób prezentował uDAC-2 oraz „stary” E10 – połączeniem muzykalności i przysadzistości z większym od poprzednika napowietrzeniem, które wreszcie znalazło swoje miejsce w tych kostkach. To była rzecz, której mi brakowało w nich od zawsze. Nadal jest to brzmienie nasycone, zwłaszcza na basie i średnicy, troszkę „przysiedziane” jednocześnie na najdalszej górze, ale dosłownie odrobinę. W tym wszystkim jednocześnie jest ogólnie rzecz biorąc bardzo dobre – bezpieczne i uniwersalne, przyjemne.
Scena ma tylko lekkie ograniczenia na najdalszych pogłosach, znacznie lepiej radząc sobie w środku i lepiej układając dźwięk niż Olympus 1. Mocno nad tym widać ktoś popracował i teraz scena jest naprawdę niezła jak na tak tani układ, bardzo mocno zbliżając się do tego, co serwuje rzeczony wyżej uDAC-2. A to – przynajmniej w moim zeszycie – spory komplement.
Zastosowanie
Ze zwykłym E10 było tak, że układ ten stawiałem poniżej obu uDACów, tj. modeli 2 i 3. Tym razem E10K spokojnie postawiłbym pomiędzy. To sprzęt bardzo uniwersalny i do takich też słuchawek bym go z chęcią oddelegowywał. Tym zbyt ciemnym przysporzy więcej góry i światła, tym z ubytkiem basu również trochę pomoże. Nie ma tu więc specjalnej mistyki w kwestiach synergicznych, a w przypadku dużego znaku zapytania zaletą staje się mały koszt urządzenia – na tyle mały, żeby można było bez większego stresu go sprawdzić i potem odsprzedać z małą stratą.
Konfrontacje
Odpowiedzmy sobie też przy okazji na jedno zasadnicze pytanie, na którym w gruncie rzeczy można byłoby poprzestać: czy warto wymieniać E10 na E10K? Moim zdaniem jeśli nie zmierzamy modyfikować poczciwej E10-tki za pomocą np. przelutowywania DACa na wyższy model Wolfsona – warto. Co prawda tego typu kombinacje z nową sztuką nie będą możliwe z powodu innego układu od innego producenta, ale zysk brzmieniowy wprost z pudełka jest namacalny. Pikanterii takiemu zabiegowi dodaje fakt, że E10 z łatwością nadal można sprzedać bez specjalnego uszczerbku na i tak w sumie groszowej jego cenie. To dobry układ, zwłaszcza dla „kombinatorów”, ale jeśli nie zaliczamy się do takowych, prawdopodobnie znacznie bardziej będzie nam leżał następca.
Oczywiście w grę wchodzą także i kwestie synergiczne, bowiem E10 był bardziej ocieplony i bezpieczny, a co z jaśniejszymi słuchawkami dawało całkiem skuteczne kombinacje. E10K jest bardziej za to wyrównany, toteż pomijając oczywisty zysk sceniczny może być tu już różnie. Wszystko jest więc kwestią posiadanych słuchawek i czystego bilansu za i przeciw wynikającego z treści recenzji u każdego z nas. To samo tyczy się E07K, którego również daje się modyfikować, aczkolwiek tam już pakiet możliwości płynący z urządzenia jest większy i trochę trudniej jest się zadeklarować, czy faktycznie warto wymieniać go na E10K.
Podsumowanie
Wraz z nowym Olympusem FiiO pokazało, że nie jest przywiązane do jednego, w kółko wałkowanego brzmienia firmowego. I choć od pewnego czasu jestem przyzwyczajony do testowania wielokrotnie droższego sprzętu, bardzo miło było móc ponownie zagłębić się w temat tego budżetowego DACa i wzmacniacza w jednym. Bo choć jest to totalna budżetówka, to jednak dla wielu osób są to całkiem spore pieniądze i każda jedna wydana tam złotówka jest oglądana wcześniej ze trzy razy.
Aktualnie więc osoby poszukujące taniego urządzenia tego typu mają czas żniw – stary Olympus jest możliwy do nabycia na rynku wtórnym w bardzo dobrej cenie, wynoszącej ok. 60-70% jego pierwotnej wartości, zaś nowy Olympus 2 oferowany jest w sklepach w tej samej, co poprzednik, będąc jednocześnie układem poprawionym na większości kluczowych elementów. Obie kostki zasługują na uwagę, choć nie da się ukryć, że Olympus 2 – bardziej. Słuchanie na nim muzyki nie wymusza na nas już operowania ze świadomością kompromisu, gdzie choć nadal i tak on występuje, to jednak efekty końcowe są już znacznie łatwiejsze do zaakceptowania. Techniczna uniwersalność zwyciężyła nad muzykalnością, tym samym leci zasłużona rekomendacja.
dzisiaj wlasnie do mnie przyszlo to male cudenko
narazie mam kilkuletnie sluchawki sennheiser hd 201 wczesniej mialem zintegrowana karte dzwiekowa i roznica jest kolosalna
problem
z tymi sluchawkami mam tylko taki ze jak dam glosnosc od 5 do 8 i
wlacze bass w tym wzmacniaczu to czasem tak sluchawki walna bassem ze w
prawej sluchawce zaczyna plastik wpadac w wibracje i wydawac takie
niefajne dzwieki ale w sumie wystarczy troche przyciszyc i to nie
przeszkadza
zastanawialem sie czy nie kupic za miesiac sluchawek akg
k240 mk II ale narazie zbieram na nowego kompa i jest to dla mnie zbyt
duzy wydatek prawdopodobnie jak juz go zloze to bede na nie zbieral i w
sumie mam teraz taki dylemat bo w cenie o 80zl drozszej sa sluchawki akg
k612 pro i sie zastanawiam czy oplaca sie do nich doplacac k240 moze
maja troche gorszy dzwiek ale fajne jest w nich to ze mozna w nich jakby
co kabel wymienic i poduszki czego w k612 pro tak latwo sie nie da
w sumie to na kompa bede zbieral az do pazdziernika a do tego czasu sytuacja na rynku moze sie zmienic
„Poza brakiem włącznika jest to w zasadzie największa wada E10K (stąd
uszczerbek na ocenie końcowej), przy czym większość osób w ogóle nie
będzie nawet patrzeć na to gniazdo, toteż na upartego można powiedzieć,
że ignorując brak włącznika Olympus 2 praktycznie nie posiada żadnych
wad użytkowych.”
Pragnę poinformować, że parę dni temu nabyłem FiiO E10K Olympus 2 i ma on pozycję „OFF” na potencjometrze.
Co do samego urządzenia to pierwszy raz mam do czynienia z takim cudem. Wcześniej tylko Audigy Gamer i P380 czyli nic 🙂
To teraz zrobiłem sobie budżetowy wypas i do wzmacniacza dokupiłem Superlux HD330.
Słychać różnicę w porównaniu do integry ALC892. Szczególnie w takim dziele jak Puscifer – Horizons we flac’u. I ogólnie mega przyjemność ze słuchania, chociaż słuchawki trochę piją za szczęką pod uszami.
Witam,
Jest to nowa wersja, prowadzona ukradkiem przez FiiO właśnie na bazie uwag, które był Pan uprzejmy zacytować z mojej recenzji. Sprawa była komentowana na forach audio nawet pod kątem podróbek, bowiem wszędzie E10K występował w wersji bez pozycji OFF. Przez tego typu praktyki mam osobiście dosyć duże opory w testowaniu urządzeń pochodzących od tego konkretnego producenta, choć samo urządzenie jest jak sam Pan zauważył faktycznie bardzo dobre.
Przed zakupem poczytałem opinie na forach, ale nie dokopałem się do info na temat „zupgradowanych” wersji. Jeżeli podróbka charakteryzuje się brakiem czarnej opaski na rękę, to ja mogę mieć podróbkę…
Dla ścisłości należy dodać, że urządzenie jest bardzo dobre w tym segmencie cenowym. Choć ja nie mogę tego zaświadczyć przez małe doświadczenie z tego typu urządzeniami. Dla porównania wypadało by kupić kolejny wzmacniacz i kolejne słuchawki 🙂
Ma Pan oryginał, nie ma powodów do obaw. Jak pisałem FiiO wprowadziło takową modyfikację po kryjomu i już po fakcie odbycia się na blogu recenzji.
Opaska o której Pan pisze nie jest na rękę, tylko służy do łączenia ze sobą urządzeń, np. wzmacniacza przenośnego i telefonu. W akcesoriach do E10K podejrzewam, że znalazła się zupełnie przypadkowo.
Myślę teraz nad kupnem e10k albo e07k(w podobnej cenie są), który będzie lepszym wyborem? Słuchawki jakie posiadam to CAL, a co do muzyki to rock + jego odmiany oraz rap.
Recenzje obu produktów znajdują się na łamach bloga, zatem w bardzo prosty sposób można porównać ze sobą wymienione produkty. Jeśli odsłuch ma być bardziej stacjonarny, szala przechyla się w stronę E10K. Jeśli w grę wchodzą korekcje i funkcjonowanie jako przenośny wzmacniacz słuchawkowy – w stronę E07K. Potrzeby użytkownika oraz jego oczekiwania brzmieniowe jak zawsze zdecydują.
Oczywiście przeczytałem obie recenzje(jak parę innych na różnych stronach), ale niestety dalej mam dylemat. Brakuje mi właśnie takiej konfrontacji między tymi dwoma modelami. Najchętniej bym wziął swoje słuchawki i poszedł odsłuchać – niestety w moim mieście nie mają 'takiego’ sprzętu. Głównie zależy mi na jakości dźwięku(scena, basy, góra), a to czy jedno jest przenośnym wzmacniaczem a drugie nie, naprawdę nie ma znaczenia dla mnie. Jeśli jednak te dwa modele są zbliżone jakością dźwięku i różnią się wręcz detalami, to wybrałbym fiio e07k – ale czy tak jest naprawdę?
Jeśli mówimy o E07K kontra starszy E10, to tak. Z perspektywy ogólnej jakości dźwięku, E10K daje więcej. W rankingu został sklasyfikowany wyżej od E07K. https://audiofanatyk.pl/polecane-daci-i-karty-dzwiekowe/
OK, u mnie sprawa wyglada tak, przymierzam sie kupienia pierwszych sluchawek z troche wyzszej połki, padklo chyba na akg k550. Siedze od tygodnia i czytam fora i recenzje, ogladam filmiki i nie moge podjac decyzji co do kombinacji dac’a i tych sluchawek.
Glownie bede uzywal przy laptopie i komputerze, nie jestem fanem sluchania muzyki z telefonu. Czy ten Fiio E10k bedzie dobry do AKG k550? czy jest cos innego godnego uwagi polecenia w tym przedziale cenowym?
Z góry dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam
Panie Zenonie,
Zapewne zasmucę Pana, ale jeśli nie jest Pan w stanie samodzielnie podjąć decyzji, tak niestety również i ja – osoba kompletnie postronna – nie ma żadnej możliwości jej dokonać z gwarancją Pana 100% zadowolenia z zakupów. Rozumiem oczywiście, że ze względu na brak takowych możliwości nie ma sposobu często podjąć jej w pełni świadomie, dlatego mogę Panu odpowiedzieć tylko i wyłącznie z mojej własnej perspektywy i patrząc przez pryzmat własnych doświadczeń.
Osobiście uważam, że w tej cenie bardzo trudno o coś ogólnie „lepszego” od E10K na USB, choć to także pojęcie dosyć względne. K550 nie będą miały najmniejszych problemów z pracą pod tym układem, a sam FiiO powinien całkiem sprawnie pokazać ogólny charakter tego konkretnego modelu AKG bez specjalnych przeciągnięć czy to w stronę nadmiernej jasności, czy ciemności. Ze sceną również układ ten nie ma problemów (w przeciwieństwie do poprzedniej jego rewizji).
Proszę uprzejmie i również pozdrawiam.
Idealnie takiej odpowiedzi oczekiwałem. Wielkie dzieki za szybka i konkretna pomoc.
Jeszcze raz pozdrawiam
Maciej ( nie mam pojecia dlaczego „Zenuś” sie ustawilo)
Dzięki audiofanatyk zaprzestałem patrzenia na sprzęt audio do PC ( głownie do grania ) na sprzęt „markowy”. Chciałbym sie upewnić tylko czy połączenie E10K Olympus 2 z Superlux HD660 to dobry wybór na budżetowe audio 😉
Witam Panie Karolu.
Miło słyszeć.
Tak, E10K to bardzo uniwersalne źródło, które nada się nie tylko pod HD660. Jeśli chce Pan jednak zbudować swój tor audio stricte pod te konkretne słuchawki, dobrym wyborem może okazać się karta dźwiękowa AIM SC8000. Testowałem ją z modelami 330 i 660 z bardzo dobrymi efektami końcowymi.
Panie Jakubie, dziękuję za odpowiedź skorzystam z propozycji i w najbliższym czasie kupię także AIM’a 🙂 w PC dużo miejsca a E10K dzięki USB będę mógł zabrać wszędzie 🙂 Pozdrawiam i będę polecał audiofanatyka 🙂
Witam, na wstępie chciałbym zaznaczyć że w kwestiach elektroniki oraz audio jestem laikiem. Jakiś czas temu korzystałem ze słuchawek Koss Porta Pro z których jakości byłem bardzo zadowolony. Nadszedł czas na wymianę i po wielu odsłuchach na moim iRiverze IFP 899 w sklepie wybór padł na Marshall Major Pitch Black gdyż spośród tych które przetestowałem w kwestii jakości grają najbliżej Kossów. Jakość dźwięku z tego duetu satysfakcjonuje mnie w 100 %. Niestety słuchawki z laptopową integrą grają dużo gorzej, żeby nie powiedzieć tragicznie. Zacząłem się zastanawiać co mogę na to poradzić. Znalazłem tą recenzję i mam w związku z nią kilka pytań. Czy DAC będzie poprawnie funkcjonował z głośnikami (posiadam stare ale jare Creative’y P580) czy urządzenie jest przeznaczone tylko do słuchawek ? (z tego co wyczytałem E10 Olympus 1 obsługuje głośniki). Czym się różni wyjście słuchawkowe na przedniej ściance od wyjścia liniowego na tylnej ? Czy jeśli do Fiio E07k Andes podłączymy kablem jack (sygnał analogowy) mobilne źródło dźwięku to korzystamy wtedy z urządzenia tylko jako ze wzmacniacza i otrzymujemy jedynie poprawę poziomu głośności ? Jeśli natomiast podłączamy urządzenie kablem USB (sygnał cyfrowy) korzystamy z urządzenia jako DAC ? Znalazłem w internecie zdjęcia pokazujące smartfony podłączone do E07k poprzez port microUSB, czy zatem da się zrobić to samo z E10k ? Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Witam Panie Jakubie,
Czy DAC będzie poprawnie funkcjonował z głośnikami?
– tak jest. Wystarczy podłączyć je odpowiednim kablem do wyjścia liniowego znajdującego się z tyłu urządzenia.
Czy urządzenie jest przeznaczone tylko do słuchawek?
– głównie tak, ale jak wyżej istnieje spokojnie możliwość podłączenia głośników.
Czym się różni wyjście słuchawkowe na przedniej ściance od wyjścia liniowego na tylnej?
– tym, że przednie wyjście sterowane jest potencjometrem oraz przełącznikiem wzmocnienia basu, a także daje znacznie mocniejszy sygnał przeznaczony dla słuchawek w celu ich poprawnego napędzenia. Tylne wyjście jak sama nazwa wskazuje przekazuje sygnał w sposób liniowy, tj. pomija kompletnie potencjometr, a także nie jest wzmocnione.
Czy jeśli do Fiio E07k Andes podłączymy kablem jack (sygnał analogowy) mobilne źródło dźwięku to korzystamy wtedy z urządzenia tylko jako ze wzmacniacza i otrzymujemy jedynie poprawę poziomu głośności?
– tak, ale możliwe jest jeszcze wtedy korzystanie z wbudowanego korektora graficznego, co rozszerza wachlarz potencjalnych zastosowań również i na takie słuchawki, które są np. maksymalnie dla nas przebasowione i wymagają poważnych ingerencji w tonalność, aby dało się ich słuchać.
Jeśli natomiast podłączamy urządzenie kablem USB (sygnał cyfrowy) korzystamy z urządzenia jako DAC?
– tak jest.
Znalazłem w internecie zdjęcia pokazujące smartfony podłączone do E07k poprzez port microUSB, czy zatem da się zrobić to samo z E10k?
– niestety brak mi informacji na ten temat, ale jestem mocno przekonany, że nie. Po pierwsze, E10K nie był projektowany jako DAC stricte przenośny. Po drugie E07K posiada chociażby baterię, E10K zaś zasilany jest tylko i wyłącznie z USB.
Pozdrawiam.
Serdecznie dziękuję ; )
Mam w sumie jeszcze jedno pytanie. Czy po podłączeniu DAC będę mógł korzystać z wbudowanego w odtwarzacz plików (w moim przypadku Winamp) equalizera ?
Tak. EQ wbudowane w odtwarzacz działa w przypadku każdego urządzenia dźwiękowego. Ogranicza się jednak tylko do treści odtwarzanych w tym konkretnym programie i nie ma przełożenia na dźwięk z innych programów i gier.
Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam.
Jeżeli karta dźwiękowa nie potrzebuje więcej niż 900-1000mA to będzie pod smartfonem z Androidem działać. Braki w zasilaniu jeżeli w ogóle zadziała szybko pojawią się na wyjściu.
Dzień dobry. Mam obecnie słuchawki Audio Technica ATH-M40x podpięte bezpośrednio do karty dźwiękowej (port line in – „zielony” jest zajęty przez głośniki, mam nadzieję że nic nie wybuchnie od tego, ale w Internecie brak informacji na ten temat). M40x mają bardzo neutralny dźwięk jak na swoją kategorię cenową i dość mi to odpowiada, ale nie mam dużego porównania, wcześniej siedziałem na HD201 które były strasznie słabe. Czy taki DAC wpłynąłby dobrze na dźwięk, czy raczej zepsuł tę neutralność?
Witam Panie Rafale,
Słuchawkom nic się nie stanie.
Wspomniany DAC jest dosyć neutralny i przez to uniwersalny, także myślę – oczywiście z perspektywy całkowicie subiektywnego rzeczy postrzegania – że jego wpływ na brzmienie będzie pozytywny.
Pozdrawiam.
Witam,
Zakupiłem ostatnio słuchawki KRK KNS 8400 i jestem w nich totalnie zakochany. Jednak uważam, że tak świetnym słuchawkom przydałaby się niezła karta dźwiękowa. I stąd moje pytanie jaką wybrać? Warunkiem jest to że musi to być coś pod USB, ponieważ głównie śmigam na laptopie, a drugi to żeby nie przekraczało granicy 300-350 zł. Co Pan proponuje. Aktualnie korzystam z M-audio Micro ale jest to tylko tymczasowe rozwiązanie (dostałem tą kartę wraz z klawiaturą MIDI).
Witam,
Polecane układy źródłowe Panie Mariuszu zostały wylistowane w Polecanych: https://audiofanatyk.pl/polecane-daci-i-karty-dzwiekowe/
Pozdrawiam.
Witam
Znacie jakieś dobrej gniazda mini jack żeby wymienić w starej wersji tego DACa? Chodzi mi o szerokie gniazda z 4 nóżkami prostopadłymi do wejścia a nie te wąskie w nowszych wersjach fiio które mają nóżki równolegle do wejścia po obu jego stronach. Ostatecznie po prostu podłącze w to miejsce kabel z gniazdem na kabel Neutrika ale to trochę szpetnie będzie wyglądać. Oczywiście na allegro i w elektronicznych jest pełno tych szerokich gniazd ale jak wcześniej wspomniałem, szukam czegoś dobrej jakości.
Witam,
Niestety w kwestii komponentów elektronicznych i przeznaczonych do naprawy urządzeń lepiej byłoby zapytać osoby związane z tą tematyką lub rodzimych konstruktorów sprzętu DIY na forach hobbystycznych. Blog Audiofanatyk.pl nie prowadzi działalności serwisowej, toteż choć bardzo chciałbym Panu służyć radą, nie mam takiej możliwości.
Pozdrawiam.
Nie liczyłem że prowadzicie działalność serwisową ale że sami modyfikujecie swój sprzęt. Albo z czytających jest ktoś kto otarł się o temat. Sprawę rozwiązałem dzięki koledze Fatso. Kupiłem gniazdo firmy CLIFF w sklepie TME. Co prawda musiałem je lutować z nóżkami na równi z laminatem (bo było niższe od oryginalnego) i zeszlifować plastik z przodu naokoło szyjki wejścia ale w końcu nic nie trzeszczy. Przy okazji potraktowałem gałkę sprayem KONTAKT PR. Wszystko teraz hula aż miło.
Tak czy inaczej dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Witam.
fiio e10k olympus2 jest zasilany prądem z gniazda usb np.laptopa i tu mam pytanie: czy można zasilić prądem z sieci przez ładowarkę? Chcę go wykorzystać przy wzmocnieniu sygnału w słuchawkach perkusji elektronicznej.
Witam,
E10K jest DACiem USB. Ze złącza USB pobiera nie tylko zasilanie, ale też sygnał wejściowy. Opisane połączenie nie jest możliwe. Na zdjęciach widać również, że prócz USB posiada tylko wyjścia.
Witam,
otóż posiadam owy DAC i w najbliższym czasie planuję dokupić do niego jakąś dobrą parę słuchawek – wybór padł względnie na Sennheiser HD518. I tutaj pojawia się moje pytanie, gdyż są one opisywane jako ciemne, rozrywkowe i przyduszone. Czy owy DAC, który prezentuje notabene oferuje dosyć podobne doznania (podobnie nakreśla barwę) nie zrobiłby z ich brzmienia przysłowiowego mułu? Chodzi mi o ogólny opis połączenia ciemnych brzmieniowo słuchawek z podobnym DACiem.
Witam,
O mulenie martwiłbym się przy poprzedniej wersji tego urządzenia. E10K nakreśla inaczej barwę niż Pan opisuje. Możliwe, że faktycznie zaszła pomyłka i osoba, na którą się Pan w swoim komentarzu powołuje albo mówiła o E10, albo nie przesłuchiwała E10K i błędnie założyła między nimi równość. Inna sprawa jeśli słuchawki wymagać będą odchudzenia i przyspieszenia – wtedy pasowałby do nich nieco lepiej NuForce uDAC-2.
Mam pytanie. Czy ten DAC zgra się z Takstarami HD6000? A może szukać czegoś innego do 350zl?
Trudno powiedzieć, ponieważ ten model słuchawek nie jest mi znany. Jest jednak na tyle uniwersalny, że powinien. Przykładowe godne polecenia urządzenia źródłowe można przejrzeć w razie czego tutaj: https://audiofanatyk.pl/polecane-daci-i-karty-dzwiekowe/
Witam, mam pytanie – czy słuchawki superlux hd668B będą dobrze grać z tym dac’iem i czyn nie będzie za jasno? Czy poszukać czegoś innego do 350-400zł?
Witam,
To już zależy od Pana percepcji, jako ich posiadacza. Jeśli na dotychczas posiadanych źródłach odczuwał Pan zbytnią jasność HD668B i płynącą z tego faktu natarczywość w dźwięku, to jednak nieco lepiej mogłaby się sprawdzić wcześniejsza wersja – E10 Olympus. Przykładowe godne polecenia urządzenia źródłowe można przejrzeć w razie czego tutaj: https://audiofanatyk.pl/polecane-daci-i-karty-dzwiekowe/
A czy nie lepszy od zwykłej e10 byłby e07k?
Zawsze można ocenić samemu:
https://audiofanatyk.pl/recenzja-daca-fiio-andes-e07k/
Czytałem już tę recenzję i wiele innych, ale żadna nie pomogła. Fiio e10k jest oceniany jako lepszy dźwiękowo, ale trochę jaśniejszy od e07k.
Witam. Zainteresowanych możliwością podpięcia Olympusa 2 do urządzeń mobilnych informuję, że przetestowałem go z Samsungami Galaxy Note 2, Galaxy S5 oraz tabletem Galaxy Tab 3 i Tab 4. Z każdym z nich zadziałał prawidłowo. Istotne jest aby po podłączeniu przejściówki USB OTG do smartfona/tabletu zastosować następnie stosunkowo krótki kabel USB, który połączymy z DAC’iem. Przy kablu długości do 20 cm urządzenie działało bez problemu, przy dłuższym kablu lampka zasilania DAC’a wcale się nie zapalała.
Trudno mi się wypowiadać nad praktycznymi aspektami zastosowania tego typu urządzenia wpiętego pomiędzy smartfona i słuchawki i noszenie go w kieszeni podczas codziennych wędrówek przez miasto, jednak dla osób chcących odtwarzać muzykę z tabletu czy telefonu po podpieciu do wzmacniacza w gabinecie czy małego audio w sypialni mogę takie rozwiązanie śmiało polecić.
U mnie w każdej przetestowanej konfiguracji dawało to istotna poprawę dźwięku zarówno w stosunku do podłączenia bezpośrednio z gniazda 3,5mm jak i połączenia bluetooth z kodekiem aptX.
Czy da się do tego urządzenia podłączyć jednocześnie słuchawki i zestaw głośników 2.1? Czy po podpieciu słuchawek głośniki są automatycznie „odcinane”? Dziękuję za odpowiedz.
Witam,
Jako DAC przeznaczony do użytku z komputerem typu desktop (układ ALC 889) będzie lepszy ? Recenzowany e10K czy może E17? Podłączając słuchawki (Superlux HD681 EVO) bezpośrednio do komputera da się słyszeć różne piski i trzaski. Czy DAC pomoże to wyeliminować? Czy jest sens parowania takiego DAC’a z kinem domowym?
Pozdrawiam
Witam,
Tak, zewnętrzny DAC może to wyeliminować, jeśli tylko złącze USB i kabel są lepszej jakości. I powinien być lepszy jakościowo. Jeśli ma Pan świadomość, że jest to DAC stereo i nie uzyska Pan natywnego dźwięku wielokanałowego, to tak, jest sens ponad układem zintegrowanym.
Pozdrawiam.
Witam. Chciałem zadać pytanie(byłbym szczęśliwy gdybym dostał odpowiedź:P) a propo omawianego e10k olympus 2. Mam zamiar kupić sobie pierwszy DAC, oczywiście w celu podłączenia do komputera. Posiadam superluxy hd669, czy opisywany fiio jest dobrym wyborem? Czy może w tym przedziale cenowym jest urządzenie, które będzie się lepiej dogadywało z moimi słuchawkami? Proszę wziąć pod uwagę to, ze jestem totalnym laikiem, jeśli chodzi o jakość w muzyce. Praktycznie całe życie słuchałem muzyki z integry komputera lub ze smartfonów nie droższych niż lg l5, a najlepsze słuchawki jakie miałem to koss ur 40 a potem owe superluxy hd669.
Pozdrawiam najserdeczniej jak się tylko da.
Witam,
E10K jest dosyć wyrównanym układem i o całkiem dobrej jak na swoją cenę jakości dźwięku, także złych efektów raczej Pan nie uświadczy. Mi osobiście HD669 spodobały się z lampową integrą Aune T1 MKII, ale mam naturalnie świadomość, że to sprzęt znacznie droższy od budżetu, jakim Pan zdaje się dysponuje.
Również pozdrawiam.
Bratu na prezent sprawiłem Takstar pro80 i że tak powiem, grają (żeby nie urazić nikogo… ) średnio na integrze. Dodatkowo brakuje tam pokrętła. Rozważam więc sprawienie mu takiego gadżetu. Nie znam się niestety na sprzęcie audio, po to piszę komentarz. Wybór raczej jest pomiędzy FiiO E10K Olympus 2, a FiiO E11K Kilimanjaro 2 (oraz ewentualnie Creative Sound Blaster Omni 5.1). Interesuje mnie głównie wysoka jakość muzyki z YouTube (75%) i gry (25%). Mogę czytać artykuły, jednak dla laika jak ja, raczej nadaje się samo skondensowane podsumowanie. W razie skrajnych podobieństw, proszę o wymienienie chociaż różnic (z góry mówię, że minimalnie lepszy dźwięk nie jest powodem do przepłacenia 50, czy 100 zł). Użytek stacjonarny, PC. Gdyby była jakaś znacząco lepsza alternatywa, to proszę o propozycję.
E11K jest jedynie wzmacniaczem przenośnym. Pełnię możliwości i bycie urządzeniem, które faktycznie ma szansę dobrze zastąpić układ zintegrowany, jest E10K. Przykładowe propozycje urządzeń wartych zakupu można spotkać w Polecanych: https://audiofanatyk.pl/polecane-daci-i-karty-dzwiekowe/
Dziękuję za odpowiedź. Jutro zamówię E10K i mam nadzieję, że prezent będzie udany 🙂
hmm..? nie wiem czy robię coś źle , ale ja nie widzę na tym urządzeniu całkowicie żadnej różnicy w dźwięku pomiędzy podpięciem słuchawek do gniazda mini jack w moim laptopie a tym wzmacniaczem. Oczywiście przy powyłączanych wszelkich uleprzaczyach dzwiekowych w laptopie jak i w Fiio. Słuchawki mam grado sr60e
Moim zdaniem to dlatego, że impedancja słuchawek jest tutaj normalna, tj. standardowa jak w większości słuchawek. Ogólnie te słuchawki nie potrzebują jakiegoś wzmacniacza czy specjalnej karty muzycznej żeby grać jakoś lepiej. Trochę o nich poczytałem i wydaje mi się, że zostały skonstruowane tak żeby grać jako uniwersalne słuchawki, do ipoda, komórki, laptopa. A co do samego Dacu, może źle ustawiasz na nim parametry?
przecież tam się nic nie ustawia? Bas on-off.
@walkjonny:disqus nie masz wbudowanego wzmacniacza w laptopa? Ja mam hp ze znaczkiem beats audio (wiem wiem) i jak na laptopa dobrze gra do tego ma wbudowany wzmacniacz słuchawkowy przez co mogę wysterować całkiem nieźle moje słuchawki HP8900
Mam acera z serii nitro i standardowo jest w nim Realtek ALC283 + Dolby digital plus i naprawde gra to bardzo dobrze. Na realteku samym jest poprawnie .. wszystkie tony na swoim miejscu i własnie na wzmacniaczu jest podobnie w sumie ,może lekko więcej basu przy włączonym przełączniku bass.No i oczywiscie na wzmacniaczu można dać o wiele głośniej , a juz nie mowie przy wlaczonym „gain” na hi. A equalizer „dolby digital plus” juz naprawde mocno poprawia dźwięk. Myślę ze takie wzmacniacze dobre sa ale do naprawdę kiepskich zintegrowanych kart , np. w moim starym laptopie toshiba była taka padaka że gdy podłączyłem jakiekolwiek słuchawki to brzmiały okropnie (tzn niebrzmialy wogole) dźwięk był plaski jak deska.
mialem jakis czas temu sluchawki bayerdynamic DT990 pro 250Ohm i również grały bardzo ok ale na integrze bo jeszcze nie mialem tego wzmacniacza. Ale pomimo 250Ohm to spokojnie dawały rade. Były cichsze od 32Ohm – owych sennheiserów PX100-II ale nie na tyle żebym potrzebował głośniej. Dynamika , cale pasmo jak dla mnie bardzo dobre były. Ale szukam dalej ,pozostaje chyba jedynie słuchawki testować (acz chyba zostane z tymi grado sr60e bo barwa jest całkiem całkiem 🙂 ) i nie przekraczać nadto 250 Ohm.
Cześć,
wiem, że takich pytań masz na pęczki, ale byłbym wdzięczny za odpowiedź 🙂 Mam słuchawki Sennheiser HD449, które po podłączeniu bezpośrednio do zintegrowanej karty dźwiękowej po prostu nie brzmią. Orientujesz się czy wyżej opisywany przez Ciebie sprzęt będzie optymalnym wyborem by poprawić to fatalne brzmienie? Miałeś styczność z tymi słuchawkami? A może po ich specyfikacji jesteś w stanie coś powiedzieć?
Czy monitory studyjne aktywne(np. https://www.google.pl/search?q=Alesis+Elevate+3&oq=Alesis+Elevate+3&aqs=chrome..69i57j69i60j69i61.215j0j1&sourceid=chrome&es_sm=122&ie=UTF-8 ) można podłączyć pod tego daca(, bez martwienia się o popsucie?
Serdecznie pozdrawiam.
Można je bez stresu podpinać. Należy jedynie zaopatrzyć się w dobrej jakości kabel 2xRCA – 1x jack 3,5mm stereo.
Również pozdrawiam.
Jakie moglibyście polecić do tego słuchawki?
Tak, żeby cały zestaw nie przekraczał 800 zł?
Słuchawki mogły by być wokół uszne, półotwarte, chyba, że polecicie coś innego, lepsze rozwiązanie.
Z góry dziękuję za propozycje.
https://audiofanatyk.pl/polecane-sluchawki-nauszne-muzyczne-i-dla-graczy/
Pozdrawiam.
Czy można go podpiąć przez USB do smartfona jako DACa? Czy lepiej zainwestować w E17k Alpen 2 lub E18. Zależy mi na strumieniu muzyki Wimp, Tidal.
https://audiofanatyk.pl/recenzja-daca-fiio-e10k-olympus-2/#comment-2367846260
Najlepszy będzie taki, który uzna Pan za „najlepszy”. Pojęcie to bowiem jest często bardzo subiektywne i dowolnie intepretowane przez pytającego oraz doradzającego.
Witam i przepraszam za bardzo nieprecyzyjnie pytanie. Chciałbym zapytać o pasującego do moich słuchawek DAC/AMPa z możliwością podpięcia pod smartfona. Zależy mi o możliwie najlepszym wykożystaniu możliwości słuchawek. Dobrze by było gdyby nieco ocieplił brzmienie i nie zawężał sceny. Na tą chwilę rozważam zakup Fiio E18 podobno się dobrze zgrywa z K550 lub E17k Alpen 2 czy nawet E10k Olympus 2 które mają podobne podzespoły. Słuchawki kupiłem po lekturze tego blogu i chciałbym dobrać DACa także podpierając się Pana opinią. Dziekuję i pozdrawiam.
Witam Panie Marku,
Pytania zakupowe najlepiej jest kierować na coraz prężniej działające forum: https://forum.audiofanatyk.pl/
Zwłaszcza te średnio trzymające się tematu recenzji.
Również trzymałbym się E18 przy tak nakreślonych wymaganiach. O kwestiach napędowych K550 ma Pan słuszne przeświadczenie, choć rozpisywałem się na ten temat jak pamiętam przy okazji ich recenzji na blogu, zaś o X1 popełniłem również osobną recenzję. Xduoo nie testowałem, z kolei fanem produktów z nadgryzionym logo także niestety nie jestem :).
Proszę uprzejmie i pozdrawiam.
Dziękuję za odpowiedz na przyszłość obiecuje zadawać pytania na forum.
Teraz pozostało mi tylko sprawdzić kompatybilność mojego telefonu z E18. I tak na wszelki wypadek jakby się okazało że E18 nie współpracuje jak Pan ocenia w bezpośrednim porównaniu oba DACi (E18 vs E17k Alpen 2). Z nowym E17k Alpen 2 mój telefon działał po USB jako DAC.
Dziękuję i pozdrawiam.
Proszę uprzejmie Panie Marku,
Niewątpliwie ułatwiłoby mi odpowiedź na to pytanie przetestowanie E17K. Tymczasem w ręku miałem jedynie dotychczas wersję starszą. Bardzo więc trudno jest mi jednoznacznie zadeklarować które z tych dwóch urządzeń sprawdzi się od którego lepiej.
Również pozdrawiam.
Witam panie Jakubie.
Posiadam słuchawki PSB M4U 2( z wbudowany wzmacniaczem).
Które grają równo, a jeśli miały by się skłaniać to bardzej jasnej stronie, ale wciąż nie natarczywej.
Scena na wbudowanym wzmaku osiąga około 1.5m, niestety odsłuch mimo plików HD ciagle odbywa się przez zintegrowaną kartę muzyczną w moim PC.
Chwilowo zakupie E10K. Nie mniej około lata chciałbym zakupić DAC(+wzmak) ok 1000 zł (200+/-).
Lubie technicznie granie, głębokie, szerokie, zrównoważone totalnie, skłaniające się ku jasnemu przekazowi.
Moje pytanie.
Jak DAC+Wzmak po USB, ok 1000 zł dał by możliwe jak najszerszą i najgłębszą scene?
Pan jednak więcej tego sprzętu przerobił, ja siedzę bardziej w car audio SQ.
Najgorsze że nie jestem wstanie ocenić M4U 2 bez wzmaka, gdyż nie są odpowiednio wtedy wysterowane i nie da się ocenić ich grania, nie wiem wtedy jaki wpływ na barwę dzwięku ma zastosowany w słuchawkach układ.
Dlatego gdyby DAC+Wzmak grał możliwe neutralnie, bądz bliżej jasnego grania.
Jaka kolwiek podpowiedz była by bardzo cenna.
P.S. Wiem że na drogich wzmakach/dac’ach (parę K) ludzie osiągają 3 metrową scenę na PSB.
Jeszcze raz, jaki kolwiek wskazany kierunek był by naprawdę mile widziany
P.S.2. Planowałem zakup PSB M4U2 1(BEZ wbudowanego wzmaka), specjalnie pod PC’ta.
Witam Panie Przemku,
Pytania zakupowe najlepiej jest kierować na coraz prężniej działające forum: https://forum.audiofanatyk.pl/
Bodajże największą scenę znajdzie Pan w używanych NuForce Icon HDP, które trzymają się na rynku wtórnym wspomnianej kwoty. Miały bardzo fajną scenę, którą pokazywały wielokrotnie na wielu różnych słuchawkach.
Największą zaś neutralność i jednocześnie optymalną scenę uzyskałby Pan w Aune X1S. Tu już w zadanym budżecie spokojnie nabędzie się egzemplarz nowy na gwarancji.
Pozdrawiam.
Skorzystam z forum, jeszcze raz dziękuję za porady.
Pozdrawiam.
Co będzię tworzyć lepszy duet z CAL’ami i Edifierami R2600 – prezentowana E10k czy SC8000? Nie zanotuję większej różnicy między
E10K ma swoją przewagę w tym, że jest na USB i podpiąć można będzie go wszędzie. SC8000 będzie miał za to mocniejszy wzmacniacz i lepszą synergię pod CALami, jak również udostępni minimalny pakiet efektów i funkcjonalności ponad E10K. Generalnie Panie Jakubie w obu przypadkach zakupu dokona Pan tak czy inaczej trafnego, więc nie ma strachu.
Pozdrawiam.
Dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Czy miał Pan może okazję testować unostromo v5? Czy mogłaby to być lepsza alternatywa dla Fiio e10? W tym momencie cenowo jest atrakcyjniejszy, niestety ciężko znaleźć jakiekolwiek testy.
Pozdrawiam
Witam Panie Pawle,
Niestety nie i przyznam się odmówiłbym testów, gdyby taka okazja miała nastąpić (skomercjalizowane DIY, którego unikam). O sprzęcie od nostromo słyszałem bardzo różne rzeczy i wiele z nich nie było pozytywnych. Testy zaś ciężko znaleźć dlatego, że jest to celowe działanie producenta, który woli najprawdopodobniej zachować maksimum kontroli nad wszelakimi opiniami, aby te negatywne przypadkiem gdzieś nie wyciekły. Stąd jedyną formą opinii i recenzji są z tego co wiem „opinie klientów” prezentowane przez samego producenta. Podobnie robią też i inne firmy z tej branży, także można sobie samemu myślę wyrobić dosyć precyzyjną opinię odnośnie takiego podejścia i powodów, dlaczego jest tak a nie inaczej.
Pozdrawiam.
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, w takim wypadku nie będę ryzykował.
Pozdrawiam
Proszę uprzejmie Panie Pawle,
Wie Pan, oczywiście może się okazać, że nie będzie aż tak źle, ale prowadząc swój blog od 2008 roku widziałem już tyle różnych sytuacji i zależności między produktem a sposobem jego promowania przez producenta, że naprawdę dosyć łatwo po czasie się takie mechanizmy dostrzega. Na początku może się wydawać, że nie wiadomo o co chodzi, ale jak nie wiadomo o co chodzi, to przecież wiadomo o co chodzi.
Z jednej strony nie chciałbym wyjść na osobę odradzającą w ciemno, ale z drugiej sprawę interpretuję z perspektywy po prostu doświadczenia. Szczerze wolałbym już takiego przysłowiowego „chińczyka” jakim jest FiiO od produkcji rodzimych, chociażby ze względu na bezproblemowy zwrot w terminie 14 dni, pełną gwarancję i pewność co do późniejszej ewentualnej odsprzedaży wynikającą z popularności. Tym samym jest to bardziej bezpieczny zakup.
Pozdrawiam.
Ciekaw jestem jak ten DAC wypada w porównaniu do Auiotraka Cube Black Edition. Cena porównywalna…
Zależeć będzie to od posiadanych słuchawek. Z niektórymi parami Cube wypadnie lepiej, z niektórymi gorzej. Minusem Cube’a jest niestety koniec produkcji tego układu, a więc i postępujące problemy ze wsparciem i sterownikami.
Panie Jakubie!
Podaje Pan błędne informacje. Wersja srebrna prodigy cube’a owszem w zeszłym roku zakończyła swoją produkcję, lecz w to miejsce powstała odświeżona wersja „Black edition”, która to jest produkowana po dziś dzień. Jedyna różnica oprócz koloru urządzenia to opmap. W nowej wersji standardowo stosowany to: LME49860, natomaist w starej to OPA2134. Druga sprawa, to sterowniki. Urządzenie nie posiada i nie wymaga żadnych sterowników i działą na zasadzie Plug & Play.
Z kolei ja mam pewne pytanie do Pana.Posiadam słuchawki Audio technica M50x, do kosteczki wrzuciłem OPA2107. Grają dobrze, jednak chciałbym spróbować czegoś nowego i tutaj powstaje moje pytanie: Czy warto przetestować wzmacniacz: MUSES8820 ? Wiem, że to jest tańsza wersja MUSES02, którego docelowo chciałbym kupić (lub 01). Zależy mi na w miarę ciepłym brzmieniu (ale nie mrocznym), z lekko wyeksponowaną górą. Może jakiś coś innego poleca Pan przetestować?
Pozdrawiam.
Witam Panie Dawidzie,
Taką informację otrzymałem, gdy starałem się zgłębić temat zdobycia egzemplarzy Audiotraka na recenzję. Spróbuję jeszcze popytać, bo być może była to informacja na odczepnego, mająca zastąpić zwykłe „nie”.
Akurat 8820 to granie bardziej na planie efektownego i przestrzennego V, także nie jestem do końca przekonany, że ten konkretny układ się sprawdzi. Mimo wszystko to wciąż bardzo ciekawe brzmienie, które aktualnie testuję pod postacią dwóch kości w swoim DACu-80.
Na pewno polecałbym przetestować Bursona Supreme Sound V5 w zakresie ciepłoty, ale też i fantastycznej przestrzeni i barwy. Z tym że to trochę drogi zakup, nawet biorąc pod uwagę jeden układ. Można też spróbować znacznie tańszego LM6172IN.
Pozdrawiam.
Witam ponownie!
Testuję właśnie polecanego przez Pana OPA LM6172IN i przyznam, że jest naprawdę dobrze. W stosunku do OPA2107, tak jak się spodziewałem góra jest troszkę bardziej wyeksponowana, bass zyskał na dynamice, ogólnie rzecz biorąc to brzmienie bardzo mi pasuje. Bynajmniej dobrze się komponuje w moim Prodigy Cube wraz z ATH M50x.
Wiem, że nie jeden sprzęt Pan już „przerzucił” toteż w tym miejscu pozwolę sobie jeszcze zadać pewną kwestię, która mnie nurtuje. Muzyki słucham na tą chwilę tylko i wyłącznie ze słuchawek poprzez komputer. Jako źródło odtwarzania służy mi Spotify, Tidal oraz muzyka z płyt. Zastanawiam się, czy opłaca się czy warto zainwestować w lepszej jakości przewód usb dla mojej karty muzycznej – z miedzi beztlenowej (Wireworld Chroma 7 USB A-B), oraz kabla zasilającego (Audioquest NRG-X3).
Proszę mi powiedzieć Panie Jakubie, czy taka zmiana okablowania przełoży się na jakość i czystość odtwarzanego dźwięku, czy to raczej będzie efekt placebo i pieniądze wydane na marne?
Pozdrawiam!
Witam Panie Dawidzie,
Miło słyszeć, że kostka poszła w dobrym kierunku z dźwiękiem. Wzmacniacze operacyjne to bardzo niewdzięczny temat i nigdy nie wiadomo przez różnorakie środowiska aplikacyjne, czy dany efekt będzie powtarzalny.
Moim zdaniem nic to nie da. Testowałem kiedyś w uDACu-2 (500 zł) kabel USB Supry i porównywałem z kablem Hewlett-Packarda. Było kompletnie bez różnicy. Tu spodziewałbym się identycznego scenariusza.
Pozdrawiam.
Cześć, czy ten wzmacniacz nadaje się tylko do słuchawek? Częściej słucham muzyki z komputera z karty zintegrowanej na kolumnach przez amplituner yamaha. Czy warto kupić taki DAC do słuchania na kolumnach? Poprawi się jakość dźwięku?
Witam,
Sprzęt umożliwia podpięcie zarówno słuchawek, jak i głośników aktywnych. Czy warto i czy się poprawi – w tej cenie jest to dobry układ i względem modeli zintegrowanych różnica była przeze mnie słyszalna. Aczkolwiek w tym względzie mogę mówić jedynie za siebie. Zawsze gdyby miał Pan problem z wyłapaniem różnic i ogólnie stwierdziłby Pan, że obecność FiiO w Pana systemie nie jest jednak potrzebna, istnieje opcja zwrotu sprzętu w terminie 14 dni do sklepu, w którym dokonał Pan zakupu. Także ze wszystkiego zawsze będzie szansa się suchą nogą wycofać.
Pozdrawiam.
Tak głupio zapytam. Ten DAC omija zintegrowaną kartę dźwiękową, tak?
Tak. Urządzenie można traktować jako zewnętrzną kartę dźwiękową na USB. Widoczne jest jako dodatkowe urządzenie dźwiękowe w systemie i może być użytkowane jednocześnie z układem zintegrowanym. Można również całkowicie wyłączyć układ zintegrowany i pracować tylko na FiiO. Pełna elastyczność w zależności od potrzeb.
DAC według mojej oceny niestety dość średnio nadaje się do muzyki z nastawieniem na wokal (znaczy, jest dobrze, ale mogłoby być lepiej), o niebo lepiej jednak radzi sobie z muzyką elektroniczną. Jest bardzo szczegółowy (w stosunku do innych źródeł, których miałem okazję słuchać :p czyli, no, niewielu), ale wokal wydaje się jakby bardziej brudny (niestety mam jedynie porównanie do sansy clip, która pod względem wokalu według mnie jest bardziej klarowna).
DAC symuluje dźwięk przestrzenny, czy mam halucynacje słuchowe?
Chyba że trzeba go wygrzać albo można go dodatkowo skonfigurować. Albo w ogóle słabo się zestraja z CALami po rekablu :f
Więc nie może Pan tym samym stwierdzić tego kategorycznie, że to absolutnie na 100% wina DACa. Należałoby wykonać próbę z innymi słuchawkami oraz CALami na innym sprzęcie dla pełnego rozeznania.
Nie, DAC nie symuluje dźwięku przestrzennego i nie ma w sobie takiej funkcjonalności. To zwykłe stereo. Niespecjalnie też trzeba go konfigurować do poprawnego działania.
DACa porównywałem z CALami podpiętymi do sansy clip. Więcej źródeł nie posiadam. No może prócz wejścia audio w laptopie, ale to to raczej słaba próba. CALe na tym DACu mogę porównać z innymi słuchawkami (jeszcze chyba niewygrzane biedasłuchawki hd330), ale te zawsze inaczej grały, więc ciężko mi powiedzieć. Na CALach niektóre wokale są trochę wycofane, choć muszę przyznać, że dźwięk się poprawił i właściwie nie mam już za wiele do narzekania. No może prócz tego, że olympus2 jest prawdopodobnie bardzo wrażliwy na jakość materiału i takie filmy z jutuba nagrywane słabym mikrofonem czasem słabo brzmią, albo głos jest gdzieś tam z tyłu w tle. (tak sobie tłumacze :p)
Nie wie Pan może czy warto wgrać inne sterowniki zamiast tych standardowych windowsowych? Widziałem, że istnieją takie posiadające interfejs umożliwiający zabawę equalizerem i bardziej zaawansowaną konfigurację. Jest Pan w stanie wskazać konkretny sterownik?
E10K nie posiada własnych sterowników wedle mojej najlepszej wiedzy. Sterowniki z interfejsem oraz zaawansowaną konfiguracją są domeną albo wyspecjalizowanych kart dźwiękowych, albo interfejsów studyjnych (tam to jest w ogóle już inna sytuacja). Nie spotkałem się do tej pory z takim oprogramowaniem z perspektywy E10K.
Sterowniki ASIO w ogóle. Albo sterowniki ASIO dedykowane fiio e10k ze strony producenta.
Jeśli pyta Pan o powszechnie dostępne sterowniki typu ASIO4All to jest to zupełnie inna materia i o innym przeznaczeniu niż dedykowane sterowniki kontrolne.
Witam, bardzo bym prosił o recenzję Audiotrak Prodigy Cube Black Edition. Szukam czegoś pod słuchawki Encore Rockmaster OE i waham się pomiędzy wspomnianym Cube’m a Fioo E10k.
Pozdrawiam
Witam,
Taka recenzja niestety nie jest w najbliższym czasie planowana. Dodatkowo Prodigy Cube z tego co wiem nie jest już produkowany.
Pozdrawiam.
Posiadam tę kostkę na stockowym OPA oraz wymienionym na MUSES’a 8820. Jeżeli miałbyś jakieś pytania to śmiało zapraszam.
Witam.
Mam 500 złotych do wydania, co do słuchawek myślałem o takstarach hd6000 albo pro80. Czy będą one dobrze działały z e10k?
Witam,
Tak samo jak w poprzednim Pana pytaniu, będą działały całkiem sprawnie. Czy Pan uzna je za działające „dobrze”, to już sprawa bardzo indywidualnej oceny.
Witam. Skoro wybrałem już do podłączenia pod laptopa wzmacniacz FiiO E10K i mam do wydania od 500 do 900 złotych to jakie słuchawki byście polecili ?
Witam
https://audiofanatyk.pl/polecane-sluchawki-nauszne-muzyczne-i-dla-graczy/
Pozdrawiam.
Witam od ponad roku jestem posiadaczem opisanej powyżej karty i byłem z niej jak najbardziej zadowolony gdyż w utworach jak i w grach dawała piękny i przestrzenny dźwięk który ze słuchawkami HyperX Cloud pozwalał mi z łatwością lokalizować przeciwnika w grach typu CS GO. Niestety los chciał że karta w jakiś sposób została uszkodzona a paragon i dowód zakupu zgubiłem. Uszkodzenie wygląda tak że czasami nie słychać jednej słuchawki muszę dociskać pokrętło aby działała poprawnie. Znajomy powiedział że to może być problem z potencjometrem ale nie jestem specjalistą w tych sprawach. I tutaj pytanie do was czy opłaca się zakupić SMSL M2 i czy scena dźwięku, bass i sama jakość będzie równie powalająca czy szukać serwisu który by za rozsądną cenę naprawił E10K .
Witam Panie Patryku,
Faktycznie może to być problem z uszkodzonym potencjometrem. Co do M2, jest to bardzo podobny klasowo sprzęt, ale M2 ciut bardziej naciska na muzykalność, lepiej eksponuje średnicę, nieco mniej głębię sceniczną, ma lepszy realizm. E10K jest z kolei bardziej równy i neutralny. Do gier może okazać się minimalnie lepszy na Pana słuchawkach. Czy jest sens naprawy – możliwe, ale zależy to od kosztów.
Pozdrawiam.
Cześć, a z innej beczki, próbowałeś preparatu do czyszczenia potencjometrów? Ja kiedyś „uratowałem” kilka sprzętów, w sumie warto spróbować bo koszt mały. Poszukaj „KONTAKT PR preparat do regeneracji potencjometrów” , ja kupiłem w sklepie z elektroniką, zdejmujesz gałkę potencjometru i wstrzykujesz płyn w szczelinę i kręcisz w obie strony pokrętłem.
Witam ponowne. Po długim czasie oczekiwania otrzymałem polecany przez pana preparat do czyszczenia i tutaj mam pytanie gdyż czytałem że czyszczenie z użyciem z nadmiarem może być szkodliwe i chciałbym się zapytać jak mam się zabrać do takiego mało potencjometru czy da się coś ściągnąć po za obudową i gdzie popsikać itp.
Witam, nie wiem na ile da się rozłożyć naprawiany sprzęt, ale musi być dostęp do szczeliny w której obraca się gałka potencjometru, czyli najlepiej oprócz zdemontowanego plastykowego pokrętła potencjometru dobrze by było wyjąć bebechy z obudowy, chyba że szczelina będzie widoczna już po wyjęciu pokrętła. Ciężko opisać słowami, lepiej byłoby pokazać, tradycyjny potencjometr wkladany jest w otwór obudowy, ma gwint i nakrętke którą się dokręca do niej, te wystające pokrętło patrząc na wprost obraca się w obudowie potencjometru i jest tam minimalna szczelina. Najlepiej w około o ile jest miejsce zabezpieczyć papierem obudowę żeby płynu nie lac na elektronikę tylko do wewnątrz potencjometru. Psikac po trochu i kręcić potencjometrem, powinien być wyczuwalny slizg / luz jakby zmniejszal się jego opór, preparat rozpuszcza kurz w środku i lekko smaruje, poprawia styk i dzięki temu powinien dać pozytywny rezultat. Nie pamiętam dokładnie jego składu, ale czy jest aż bardzo niebezpieczny w kontakcie z elektronika… chyba jest tam głównie czysty alkohol, coś do smarowania, raczej spustoszenia nie powinien zrobić ale zawsze trzeba być ostrożnym. Fajne jakby się operacja powiodła 🙂
Witam. Próbowałem ale niestety nic nie pomogło. Moge jeszcze dodać że przed uszkodzeniem miałem dziwne trzaski w momencie zmiany głośności a jakiś czas później musiałem poprawiać gałke aby słyszeć wszystko. Co gorsza mieszkam na takim zadupiu ze nie ma tu zbyt wiele serwisów które mogłby się tym zająć a jak jakieś są to nie mają pojęcia co to za urządzenie i jak sie za nie zabrać. Szkoda mi tego urządzenia bo swoje kosztowało i robiło niesamowitą robote.
Witam, no to trochę lipa, ale w dalszym ciągu usterka może być łatwa i tania w naprawie, czasem nóżki potencjometru potrafią być słabo przylutowane (zimne luty) i z czasem nie łączy, albo potencjometr wewnątrz się rozsypal, skoro ruszanie gałka naprawialo problem. Generalnie elektronikow jest coraz mniej i serwisów bo wiadomo że „lepiej” i czasem taniej jest kupić coś innego, ale w Gdyni w której mieszkam jest kilka serwisów np.laptopow i tam tez drobne naprawy wykonują. Taka pierdołe myślę że spokojnie sam bym wymienił, w pilotach kablowych do głośników Creative i wzmacniacze gramofonowe sam lutowalem jeszcze za dzieciaka :), teraz też czasem zlutuje jakieś gniazdo od laptopa czy inna pierdołe, nawet wzmacniacz operacyjny w karcie dźwiękowej udało mi się wymienić bez profesjonalnego sprzętu. Wiesz jak nawet poszedł cały potencjometr i da radę z tego coś przeczytać to można kupić coś podobnego jakby nie było identycznego, albo z Chin ściągnąć 😉 nie będzie miało to wpływu na jakość dźwięku, ew. może inaczej zwiększać głośność. Mogę spróbować za darmo Tobie to zrobić w wolnym czasie, możesz podjechać czy wysłać jak się nie boisz, w sumie na chwilę obecną to złom elektroniczny więc wiele nie tracisz :), lubię podłubać czasem.
Witam. Podesłałem to do jednego kolegi który lubi dłubać przy takim sprzęcie ale jeżeli on nie da rady pomyśle co dalej i rozważę pana propozycje.
Witam, mam pytanko. To będzie mój pierwszy wzmacniacz dlatego zastanawiam się, czy przed podłączeniem do komputera powinienem usunąć sterowniki wbudowanej karty dzwiękowej realtek i np usunąć ustawienia w foobarze??
Witam,
Nie ma takiej potrzeby Panie Marcinie. Oba urządzenia mogą spokojnie pracować w systemie niezależnie i bezkonfliktowo.
Przymierzam się do zmiany słuchawek Sennheiser HD 320 PC na jakieś inne oraz zakupu wzmacniacza słuchawkowego… co polecacie na początek ? Głównie muzyka (elektroniczna, ale i ciężkie brzmienie wraz z klawiszami i orkiestrą) oraz gry… Moja aktualna karta dźwiękowa to Asus Xonar DX.
Recenzja Panie Michale tyczy się układu źródłowego wyposażonego we wzmacniacz słuchawkowy. Nie jest to tylko i wyłącznie sam wzmacniacz. Zapytania odnośnie wyboru sprzętu najlepiej kierować na forum: https://forum.audiofanatyk.pl/
Witam, Panie Jakubie. Mam mały dylemat. Posiadam słuchawki AKG 518, ktore w podłączeniu do macbooka grały znakomicie(filmy, muzyka, wszystko brzmiało świetnie), natomiast po niedawnej przesiadce na PCta(i zintegrowana kartę dzwiękową) słuchanie muzyki w ogole nie cieszy… Czy jest sens kupować ww FiiO do tak starych i generalnie słabych słuchawek czy jak już to lepiej zainwestować w coś lepszego?
Witam Panie Rafale,
Być może sprzęt ma po prostu wyraźnie gorszy układ dźwiękowy. Sens uważam jakiś zawsze jest, ale jeśli słuchawki nie spełniają Pana wymagań, wtedy dopiero można byłoby myśleć o ich wymianie. Jeśli jednak sprzęt się Panu podobał z innego źródła, to właśnie ono jest tu problemem, a nowszy sprzęt będzie bez jego zmiany nadal blokowany, może nawet bardziej niż K518.
Pozdrawiam.
Witam, ja także skorzystam z tego wątku jako użytkownik AKG K518 DJ z planami przesiadki na lepsze słuchawki. Muzyki słucham z integry laptopa i szczerze mówiąc jest bardzo w porządku, poza brakiem solidniejszego wykopu, mocy grania (zważywszy basowość słuchawek, która mi bardzo odpowiada). Podejrzewam, że przy takim źródle zakup np. Beyerdynamics Custom Pro (tudzież Shure SRH840/A-T M50X/SoundMagic HP150) nie ma wielkiego sensu i może być tylko stratą pieniędzy. Moje działania pokierowałem więc na wstępny upgrade źródła i potraktowanie tego jako punkt wyjścia do dalszych działań. Czy wybór Olympusa 2 jest w kontekście powyższych słuchawek dobrym wyborem? Budżet to z przyczyn racjonalnych 500 zł (nie licząc słuchawek rzecz jasna) – czy któraś z w/w słuchawek komponuje się z E11K wyjątkowo dobrze i warto z tego względu po nią sięgnąć? Z lektury Pana recenzji i porad wynika, że dopłata do wycenianego na 350 zł Olympusa 2 nie zmienia sytuacji w żaden sposób – czy można zakładać, że to wciąż aktualne, szczególnie zważywszy moje potrzeby? A może mamy sytuację odwrotną i wykładanie aż 350 zł nie ma uzasadnienia gdyż nie będę w stanie tego docenić? Będę wdzięczny za instruktaż w tym zakresie.
Witam! Planuję zakup DAC’a i mam dylemat między smsl m2 a tym z powyższej recenzji.
Nie dobieram go do słuchawek, tylko słuchawki do dac’a.
Potrzebuję go do gier + słuchanie muzyki. Muzyka klubowa / techno / instrumentalna (bity do rapu). Generalnie muzyka z przytupem lubiąca soczysty, dobrze kontrolowany bass, oczywiście bez ubytków pozostałych pasm.
Wiem, że nie wybierze Pan za mnie, ale bardziej mi chodzi o odniesienie się fiio do smsl.
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 🙂
Witam Panie Jacku,
Taki pojedynek będzie uwzględniony w recenzji M2, która planowo ma się ukazać w niedzielę 21-go. Do takiej muzyki myślę, że spokojnie może się Pan decydować na E10K i do tego np. K240 Studio. Oczywiście wcześniej analizując, czy faktycznie będą one dla Pana atrakcyjnym modelem. Właśnie elektronika jest w nich najmocniejszą stroną.
Pozdrawiam również.
Jacek Sabatowski, i jak zakupiles e10k z k240 studio ? Szukam tez zestawu pod HARDSTYLE i mocne basowe utwory nie zapominajac o reszcie pasm, do tego nie chcialbym wydac majątku, na audiofilskie rzeczy przyjdzie jeszcze czas
Dzień dobry. Od jakiegoś czasu szukam słuchawek/ewentualnie wzmacniacza do domu. Aktualnie mam kartę Asus Xonar d1 i Superluxy hd681. Ostatnio miałem okazję przetestować dłużej Philips Fidelio x2, które były pod każdym względem lepsze od SL jednak kapcie z nóg nie spadły a cena jednak nieporównywalnie wyższa. Generalnie X2 to to czego szukam czyli szeroka scena – poczucie otaczającego dźwięku, dynamiczne granie i lekko podbity bas aby muzyka miała kopa (jednocześnie nie chciałbym przesadzić). X2 to mają a jednak czegoś mi brakowało.
Aktualnie myślę nad hifiman HE-400 (pierwszy model, bez literek) + właśnie ten wzmacniacz – E10K. Nie wiem jak wpłynie on na dźwięk (vs asus xonar d1) i jak zagra z tymi słuchawkami (biorąc pod uwagę moje preferencje). Tak naprawdę nawet nie wiem czy he-400 to to czego szukam.
Będę bardzo wdzięczny za każdą radę.
Witam Panie Marcinie,
E10K nie jest wzmacniaczem. To DAC z wbudowanym wzmacniaczem. Działa on zawsze, bez względu czy wprowadzi Pan do niego sygnał cyfrowy USB, czy COAX. Zresztą innej możliwości Pan nie ma. Na dźwięk wpłynie, ale naprawdę nie jest to sprzęt docelowy do HE-400. Niestety również nie jestem w stanie zdalnie stwierdzić, czy są one tym czego Pan szuka. Mogę tylko przewidywać, że przez małą scenę będą one na tle chociażby X2 odrzucone. Jeśli X2 okazały się już tym czego Pan szuka, może po prostu warto posłuchać swojego wewnętrznego głosu (i uszu).
Pozdrawiam.
Bardzo dziękuję za radę. Mimo, że Fidelio X2 lepsze pod każdym względem to nie aż tyle żeby warto było za nie płacić 10 krotność wartości Superluxów. Chciałbym powiedzieć 'wow’ przesiadając się na nowe słuchawki a tutaj tego nie było. Może byłby Pan w stanie zasugerować jakieś alternatywy dla Fidelio X2?
Pozdrawiam
Witam. Nie mogę zdecydować się, który wzmacniacz wybrać: Fiio e10k czy Prodigy Cube Black Edition. Moje słuchawki to Hyperx Cloud I. Zastanawiam się, na którym wzmacniaczu te słuchawki mogą zagrać lepiej. Używam ich głównie do gier komputerowych i słuchania muzyki. W grach zależy mi na dobrym pozycjonowaniu. Jeśli chodzi o muzykę to słucham wszystkiego co wpadnie mi w ucho.
Witam,
Większe możliwości uzyska Pan moim zdaniem na Cube, również pod kątem gier. Wszelakie inne sugestie zakupowe od zawsze znajdują się w razie czego w Polecanych: https://audiofanatyk.pl/polecane-daci-i-karty-dzwiekowe/
Pozdrawiam.
Witam
Przez 6 lat używałem słuchawek Sennheiser HD 555 wraz z kartą dźwiękową Asus Xonar D1. Niestety pękł mi pałąk i teraz szukam czegoś nowego. Czy taki DAC z wbudowanym wzmacniaczem 'zastępuje’ kartę dźwiękową czy jakaś dobra karta dźwiękowa też jest potrzebna? Jak już wspominałem mam Asus Xonar D1, więc wraz z zakupem nowej płyty głównej (gdzie nie ma zwykłego PCI) nie będę mógł go używać przez to, że jest na wejście PCI.
Jakie słuchawki by Pan polecił? Budżet jaki chce przeznaczyć to od 700 do 900 złotych (na wszystko). Głównie chodzi tutaj o gry a konkretnie FPS.
W skrócie E10k(350zł) + słuchawki(~400-500zł) czy Prodigy Cube Black Edition(~340zł) + słuchawki(~400-500zł). Słuchawki bez mikrofonu (czyli nie zestaw).
Wybrałbym SHP9500 ale niestety ich dostępność jest dosłownie żadna.
Z góry dziękuję za pomoc.
Witam. Posiadam słuchawki akg k701. Potrzebuje wzmacniacza, który doda im trochę mocy. Zastanawiam się nad fiio e10k jednak nie wiem czy wtedy słuchawki pokażą na co je stać. Słucham głównie rocka, muzyki elektronicznej, oraz czasami klasycznej. Czy kupno tego DAC-a w ogóle ma sens do moich słuchawek? I czy ewentualnie mógłby mi Pan polecić coś innego?
Witam Panie Jacku.
Do K701 mimo wszystko należałoby dołożyć sprzęt z wyższej niż E10K półki. Moim zdaniem nie ma sensu. Konkretne pozycje zakupowe znajdzie Pan w Polecanych: https://audiofanatyk.pl/polecane-daci-i-karty-dzwiekowe/
Dosyć bezpiecznym wyborem jest np. Aune X1S, który ma już w sobie całkiem sprawny wzmacniacz słuchawkowy przeznaczony do takich słuchawek.
Witam, Panie Jakubie potrzebuję ocieplić K550 i co było by lepszym wyborem E10k czy E10?, źródło to FIIO X1 i strumieniowiec MARANTZ NA 7004,
pozdrawiam Kamil,
ps. zastanawiałem się jeszcze nad najnowszym FIIO K5?
Witam Panie Kamilu,
Z tych dwóch E10, ale proszę pamiętać, że będzie on pełnił rolę źródła, bez możliwości użycia jako wzmacniacza w torze (brak wejść innych niż USB).
K5 z tego co wiem nie jest ciepłym układem.
Pozdrawiam.
Bardzo dziękuję Panie Jakubie za pomoc 😉
pozdrawiam
Dzień dobry. Panie @Jakub Łopatko mam pytanie. Zakupiłem tego DACa razem ze słuchawkami od AKG k550 i jestem zrozpaczony. Od razu mówię, że jestem początkującym amatorem dźwięku. Mam problem z tym, że gdy zaczyna się odtwarzać dźwięk słyszę krótkie pierdnięcie. Ogólnie to pierdnięcie występuje zawsze na początku jak po ciszy wchodzi jakiś dźwięk i na koniec odtwarzania. Niby to występuje tylko raz, ale jak dźwięki są krótkie i jest ich więcej to idzie szału dostać przy tym pierdzeniu. Słuchawki wyglądają na sprawne, bez problemu grają na np xonarze dg, z tą różnicą, że jakość dźwięku jest znacząco gorsza. To jest mój drugi DAC od Fiio, pierwszy poleciał na reklamacje, z tego samego powodu. Czy naprawdę w takiej klasie sprzętu jestem skazany na słuchanie pierdzenia?
Witam,
Podczas testów takich problemów nie stwierdziłem. Takie rzeczy dzieją się zazwyczaj na bardzo niskiej jakości kontrolerach USB lub z powodu nie do końca optymalnej konfiguracji odtwarzacza / ustawień odtwarzania. Myślę że rozsądnie byłoby sprawdzić sprzęt na innym komputerze.
Mam takie pytanko, mam słuchawki Bose soundtrue around-ear ii podłączone do PC. Jaki byś polecił DAC do tych słuchawek, oby jakiś nie drogi czy w ogóle się znajdzie taki (max400zł)
Niestety nie znam tego sprzętu Panie Bartoszu. Wszelakie propozycje sprzętu polecanego znajdują się tutaj: https://audiofanatyk.pl/polecane-daci-i-karty-dzwiekowe/
Dzień Dobry Panie Jakubie,
Mam pytanie, Czy AKG K 240 Studio + Fijo E10K olympus 2 dobrze się sprawdzi przy muzyce: rock, metal, muzyka klasyczna oraz muzyka filmowa.
Muzyki słuchałbym na telefonie Samsung Note 4 ewentualnie na PC.
Witam,
AudioQuest DragonFly v1.5 będzie wyraźnie lepszy od obu pod te słuchawki. Również ze względu na USB OTG i bardzo mały pobór prądu z urządzenia hostującego.
Dziękuje za odpowiedź, czyli żeby połączyć DragonFly v1.5 z Note4 wystarczy przejściówka z USB na micro-USB i wszystko będzie działało?
Proszę uprzejmie. Z Tidalem niestety nie umiem odpowiedzieć – nie używam kompletnie.
Panie Jakubie mam jeszcze jedno pytanie, jak Pan ocenia Audiotrack Cube Black Edition względem DragonFly v1.5. Bo niestety DragonFly wraz z przejściówką oraz programem, który miałby obsłużyć USB OTG na moim telefonie troszke wychodzi poza moje możliwości finansowe. A w Audiotrak oprócz możliwości łączenia się poprzez USB micro-USB jest możliwość podłączenia poprzez RCA-jack. Czy Audiotrak Cube da rade napędzić Akg K 240 Studio?
Pod względem możliwości podłączeniowych Cube na pewno jest wyborem bardziej rozsądnym, dającym też pewne możliwości za sprawą wymiennego wzmacniacza operacyjnego. Z drugiej strony jeśli nie potrzebuje Pan całego pakietu wejść Cube’a i chciałby mieć tylko czystą jakość dźwięku, wtedy DF v1.5 będzie lepszym wyborem. Miałbym duże wątpliwości czy Cube zadziała z SN4, ale z K240 Studio nie powinno być najmniejszego problemu w zakresie napędowym.
witam czy tego Dac’a moge podlaczyc do laptopa przez usb i nastepnie przewodem optycznym pod amplituner ? czy w pelni go wykorzystam i polepszy sie dzwiek ? czy jest on raczej pod sluchawki .Jesli nie da rady to czy jest jakas inna mozliwosc bo nie mam wyjsc optycznych itp w lapotopie poza słuchawkowym 🙁
Witam Panie Marcinie,
Pozwolę sobie zapytać, czy czytał Pan recenzję sprzętu przed napisaniem komentarza? Na zdjęciach oraz po danych technicznych widać, że niestety E10K nie posiada wyjścia optycznego, tylko koaksjalne. Musiałby Pan zaopatrzyć się w coś, co takowe gniazdo posiada i mieści się w cenie E10K. Przykładem takiego urządzenia jest chociażby Creative Omni 5.1 (jeśli ma to być pełnowymiarowy TOSLINK). Proszę pamiętać jeszcze że jakość (czystość) przewodnika światłowodowego w takich kablach ma również znaczenie dla dźwięku i najtańsze Veozy czy inne cuda za 5 złotych będą redukowały rozdzielczość (mniejsza przepustowość).
dziekuje za odpowiedz 🙂 Czytalem recenzje 🙂 zreszta nie jedna i chyba przez ilosc informacji juz sie pogubilem 🙂 Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam 🙂
Nie ma sprawy Panie Marcinie. Również pozdrawiam.
Witam Panie Jakubie. Pytanko… co pan myśli o połączeniu Fidelio L2 z tym Dac’em? Będzie z tego udany związek?
Witam również,
Niestety L2 nie testowałem, ale z tego co kojarzę to ciepłobasowe słuchawki i zapewne sam dla siebie szukałbym tu używanego NuForce uDAC-2. Zawsze lubiłem go z tak grającym sprzętem.
Cześć Jakub,
bardzo dobra recenzja! Zastanawiam się nad zakupem E10k do Sennheiser 598. Czy warto? Będzie odczuwalna różnica np w basach? Obecnie korzystam jedynie z zintegrowanego układu audio w PC – Realtek ALC-892/ MSI x99s SLI Plus. Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdro
Witam,
Różnica będzie chociażby przez właściwości prądowe + przełącznik wzmocnienia tonów niskich. Czy jednak dana osoba będzie w stanie poczuć odczuwalną różnicę – to już zdążyło się wielokrotnie przez lata sprawdzić jako czynnik zawsze losowy i indywidualny.
Pozdrawiam.
Mości Panie Jakubie. Sporo się naczytałem pana recenzji. Bardzo podoba mi się pańska metodologia. Wszystko jest jak najbardziej „zmierzalne”, nie ma większego dysonansu pomiędzy treścią, a moim słuchem.
Przyznam się jednakże do dosyć nieodpowiedzialnych zakupów. Przerobiłem w ostatnim 4 pary różnych słuchawek + badziewie na usb Corsair’a, które dzięki bogu schrzaniły się na amen podczas gwarancji. Sprzęt sygnowany „dla graczy” to jest zwykła pułapka marketingowa to stwierdzam bez dwóch zdań.
Mam opisanego w tej recenzji DAC’a w duecie z Edfier 1700BT i jestem zadowolony w pełni. Jedyne co bym zmienił to metraż mieszkania na większy.
Ze słuchawek przesłuchałem w zasadzie wszystko do 300zł w sklepach. W końcu kupiłem w ciemno ISK HD9999 i na tym zakończyłem. Sporo szczęścia bo całe zestawienie gra faktycznie jak z opisu. Jedynym ziarnkiem piasku (w uchu) dla mojej nerwicy natręctw jest niedoskonała izolacja od otoczenia, docisk. Rozumiem że ISK zapożycza wiele rozwiązań z AKG i czytam u pana sporo na ten temat. Czy istnieją jakieś równie wylaszczone słuchawki alternatywne dla mnie? Jeśli, dajmy na to, mógłbym wydać 400PLN? Przyrównując do ISK, warte każdej podwójnie obejrzanej złotówki? 😉
Witam Panie Oskarze,
Z izolacją jedyny model z tych przedziałów cenowych to Reloop SHP-1, choć brzmieniowo będzie to trochę inna bajka niż ISK. W Pana przypadku przy chęci posiadania wysokiej izolacji raczej wskazane byłyby słuchawki dokanałowe, np. RHA MA750i.
Witam,
pytanie- czy wyżej opisany DAC, posiada regulowany potencjometrem line-out? Pytam, ponieważ mam możliwość w moim HK PM655VXi puścić sygnał bezpośrednio na końcówkę mocy, pomijając całą integrę. Ale wtedy trzeba „jakoś” regulować głośność. Oczywiście regulowanie z komputera odpada. Jeśli nie E10K, to jaki inny DAC w podobnym budżecie, dysponuje taką funkcją? Podobno NuForce ICON uDAC-2, ale ten jest już droższy. Będę wdzięczny za informację.
Witam Panie Bartłomieju,
Jeśli mnie pamięć nie myli to w wersji testowanej przeze mnie – nie. uDAC posiada już taką możliwość.
Witam.
Zastanawiam się nad Fiio e10k pod słuchawki Somic V2 (słuchanie głównie muzyki z komputera w formacie FLAC). Ewentualnie czy DragonFly v1.5 byłby lepszym wyborem pod te słuchawki? Muzyka instrumentalna/ klasyczna/ jazz/ metal/ rock w zasadzie wszystko prócz elektronicznej,pop i hip hop.
Witam Panie Danielu,
DFB jest klasowo lepszym układem od E10K, więc odpowiedź jest właściwie dosyć oczywista :).
Witam Pana Jakuba
Mama do pana sprawę, dostalem słuchawki sennheiser hd 419 co graja dosyc waska scena i bass zalewa sopran graja tez cicho czy fiio ek 2 olymus zrobi z ich bóstwo czy lepiej zainswestowac 300 zl w jakies sluchawki lepsze w tym przedziale cenowym o niskiej sile napedzenie prosze o odpowiedz i pozdrawiam
Witam również Panie Andrzeju,
Raczej rozglądałbym się w Pana przypadku za innymi słuchawkami, chociażby Somic V2.
Pozdrawiam.
dziekuje za odpowiedz za zadam tylko 1 pytanie jeszcze to prawda ze somic v2 graja w przyblizeniu do sennheiserów hd 595 jak tak to rewelacja i pańska recenzja tez dobra tych słuchawek raczej je kupie 🙂
Mam go i jestem zadowolony bo wcześniej miałem Xonara DX ale kiedy oglądam Youtube to raz na jakieś 20-30 filmików włącza się szum zamiast dźwięku i trzeba odświeżać stronę. Pozdrawiam i dzięki za recenzję!
Tu Panie Konradzie raczej problemem były sterowniki DXa. Możliwe że na UniXonarach nie byłoby tego problemu. Niemniej mważne że problem już jest rozwiązany. Również pozdrawiam i dziękuję :).
Witam
Zakupiłem ostatnio AKG k553 pro i chciałbym kupić właśnie FiiO E10K . I moje pytanie brzmi czy to jest odpowiedni wybór czy powinienem dobrać coś innego do tych słuchawek
Witam Panie Kamilu,
Przede wszystkim musiałby Pan zdefiniować co rozumie Pan przez słowo „odpowiedni”. Jeśli np. to co ja, być może warto byłoby zwrócić oczy w stronę AudioQuesta Dragonly Black. Wszelakie opisy i sugestie ma Pan także w dziale Polecane.
Witam, zastanawia mnie czy w/w DAC da rade uciagnac DT990 Edition 250ohm. Szukałem odpowiedzi na wielu forach, ale ludzie mieli przerozne opinie na ten temat. Podobno limitem tego wzmacniacza jest 150ohm.
Witam,
Bodajże tu albo na forum pisałem jak należy interpretować podany w danych technicznych limit oporności. Ze względu na to, że DT990 są słuchawkami na ogół wydajnymi z dużym SPL, na akceptowalnych poziomach głośności powinno się udać. Nie jest to jednak jakkolwiek wymarzony partner dla takich słuchawek.
Rozumiem, będę musiał jeszcze sporo poczytać. Zastanawiałem się również nad AIM SC808 (bez modyfikacji) lubię jednak lekko przyciemniony, bassowy dzwięk, a po przeczytaniu Pańskiej recenzji o karcie boje się, ze może tego zabraknąć. Nie chcę Pana zamęczać, jeśli jednak przychodzą Panu do głowy jakieś ciekawsze rozwiązania pod te słuchawki, to chętnie poszukam info. i poczytam na ich temat.
Obawy ma Pan jak najbardziej słuszne. O ile SC808 jest bardzo opłacalnym układem, zawsze będzie stał po stronie jasności tak czy inaczej. Układy o ciepłej sygnaturze owszem są mi znane, ale niestety ich koszt przekracza wielokrotnie budżet takich produktów jak E10K czy SC808. Z DT990 bardzo często paruje się wzmacniacze lampowe lub integry hybrydowe pokroju Aune T1. Może coś w stylu E18 Kunlun udałoby się jeszcze znaleźć we w miarę rozsądnej cenie.
Witam Panie Jakubie pytanko czy E10 k mozna podłączyć do tableta ? Przejściówka z USB na micro aby podłaczyc do tableta oczywiście jest. W mojej ocenie nie da rady gdyż w tablecie dźwięk jest tylko analogowy i nie ma w tablecie karty dźwiękowej aby ją zastąpić takim wzmacniaczem, podobnie jak w telefonach. Proszę o komentarz.
A tak między słowami:
A TEN WZMACNIACZ CHODZI BOSKO Z ISK999 POLECAM A DO Edfier 1700BT POLECAM DragonFly v1.5 DŹWIĘK PORAŻAJĄCY JAKOŚCIĄ I WYDAJNOŚCIĄ. Bardzo dobra recenzja
Witam Panie Pawle,
Dziękuję za ciepłe słowa. Nie jestem pewien, ale chyba kojarzę że gdzieś w komentarzach ktoś już podłączał to urządzenie via USB OTG. Może Pan jednak wykorzystać w takiej roli wspomnianego DFB v1.5.
Panie Jakubie na USB OTG nie działa ani na DFB v1.5. ani na Olympus 2. Czy może być coś nie tak z tym tabletem Samsung TAB 3 od nowości ze 3 lata już go mam, ale awarii nigdy nie miałem , chodzi całkiem całkiem ale podciągnąć dźwięku nie mogę. Wystarczy mi dźwięk na stacjonarnym ale czasami używa się przenośnie tableta lub telefon.
może by Pan coś polecił na androida nie drogiego, ale by miało moc coś w stylu Olimpusa 2?
pozdrawiam
Paweł
Być może sprzęt nie wspiera komunikacji USB OTG, a co należałoby sprawdzić w dokumentacji tabletu lub telefonu. Nie jestem jednak w stanie wskazać Panu sprzętu o który mnie Pan pyta poza obydwoma wymienionymi.
Pozdrawiam również.
Cześć,
Słuchajcie mam problem. Zauważyłem dzisiaj przez przypadek, że nie świeci się dioda w moim E10K ???? Teoretycznie system i programy wykrywają wzmacniacz, ale chciałbym zapytać czy ktoś z Was miał już taki problem i wie, czy może to być początek jakiejś większej ustarki i problemów?? Pozdrawiam!
Witam Panie Marcinie,
Moim zdaniem raczej po prostu przepaliła się dioda LED, a same urządzenie jest w tej chwili sprawne. Najlepiej byłoby jednak obserwować sprzęt od tego czasu, czy faktycznie nie dzieje się coś dziwnego z jego zachowaniem. Spodziewam się że nic nie będzie, ale wiadomo jak to jest.
Pozdrawiam.
Kupiłem sobie głośniki Edifier S1000DB i lubie sobie też posłuchać czasem na słuchawkach creative aurvana ale niechce mi sie za każdym razem nurkować pod komputer i przełączać to chciałbym właśnie jakąś zewnętrzną karte dźwiękową bądź coś takiego i pytanie. Czy bez problemu to wszystko podłącze i czy to ma sens jakościowy pod takie głośniki.
Nie powinno być problemu. Czy sens jakościowy – w przypadku posiadania przez nie własnego przetwornika, to właśnie na jego wykorzystaniu bym się skupił.
Cześć! Chce kupić słuchawki AKG M220 pro lecz nie mam żadnej karty dźwiękowej która dała by rade napędzić te słuchawki i żeby dobrze grały wybrałem tą właśnie recenzowaną karte i Audiotrak Prodigy Cube black edition i stoję właśnie przed wyborem którejś z nich.
Witam,
Zatem proszę wybierać. Do fabrycznych M220 PRO raczej Cube będzie bardziej adekwatnym wyborem, ale to już pozostawiam Pana decyzji i ocenie.
Witam, u mnie urządzenie posiada w potencjometrze możliwość jego wyłączenia „off”. Czyżbym miał jakąś nowszą wersję? A może to podróbka? Po za tym wszystko jest identyczne. Czy urządzenie będzie współpracowało z galaxy s 5? Pozdrawiam
Witam Panie Darku,
Jeśli dobrze pamiętam to było o tym we wcześniejszych komentarzach. Jest to nowsza wersja, więc bez obaw. Nie wiem natomiast niestety czy będzie współpracowało z S5.
Pozdrawiam.
Panie Jakubie,
Byłem zadowolony z brzmienia słuchaweczek Sennheiser HD558 bez żadnych ulepszaczy, lecz z powodu całkowitego uszkodzenia wyjścia audio w laptopie podjąłem decyzję kupna… i teraz mam do Pana pytanie czego 🙂 – po długich poszukiwaniach do wyboru pozostały mi: Audiotrak Prodigy Cube oraz Fiio E10K. Lecz w tym momencie przydałaby się drobna podpowiedź. Czy poleciłby Pan któryś konkretnie pod te słuchawki?
Pozdrawiam serdecznie, Wojciech
Oczywiście zauważyłem, że kilka postów niżej do AKG M220 PRO polecił Pan Audiotraka. Czy do wspomnianych HD558 również będzie to lepszy wybór?
Witam Panie Wojciechu,
Moim zdaniem tak. Cube jest poza tym kartą dźwiękową, dając tym samym większe możliwości niż E10K.
Również pozdrawiam,
Witam. Zastanawiam się nad kupnem czegoś co poprawi dźwięk moich słuchawek. Jestem kompletnie zielony w tym temacie. Więc mam pytanie. Lepiej będzie wybrać ten wzmacniacz FiiO czy może kartę dźwiękową np. Aim sc808?
Witam,
E10K nie jest Panie Jakubie wzmacniaczem. SC808 to z kolei zupełnie inny typ urządzenia, jakościowo nieporównywalny. Recenzje obu produktów ma Pan na blogu.
Czyli mam rozumieć, że lepszym wyborem będize tutaj AIM SC808? Osobiście posiadam słuchawki ATH-m50x i to do nich myślę dobrać jakieś odpowiednie źródło. Czy w takim razie AIM będzie zdecydowanie lepszym wyborem?
Czy mój komentarz wyżej był jakkolwiek niezrozumiały?
Wywnioskowałem tylko, że typ urządzenia nieporównywalny ale na korzyść którego już nie. Cenowo FiiO E10K oraz AIM są dość podobne stąd mój dylemat. Dodatkowo moje słuchawki są inne aniżeli przedmówcy i być może do moich lepiej sprawdzi się inne rozwiązanie.
Od lat wypowiadam się pozytywnie o jakości dźwięku SC808 w komentarzach, recenzjach, opiniach, na forach, wliczając w to własne. Oba urządzenia mają poza tym swoje recenzje, po objętości których powinno już widać, który sprzęt ma większy potencjał. To jednak czy zostanie ono uznane za lepiej sprawdzające się zależy stricte od posiadacza i jego oceny. SC808 ma bardzo duży gain i impedancję wyjściową, przez co lepiej sprawdza się na ogół ze słuchawkami z wysoką impedancją i wymogami prądowymi. Klasowo jest to sprzęt „lepszy” od E10K w rozumieniu per se, a co również jak sądzę wynika z moich komentarzy nawet pod tą konkretną recenzją.
Witam. Czy jest mocno zauważalna różnica między tym FiiO, a E11K Kilimanjaro 2? Potrzebuję go do karty dźwiękowej zintegrowanej, by wzmocnić ISK HD 9999, ponieważ moja integra gra wyjątkowo cicho.
Witam,
Oba urządzenia są innymi typami sprzętu. W przypadku posiadania układu zintegrowanego z płytą, jeśli jest on słabej jakości, raczej E10K da Panu większe możliwości.
Witam,
przeczytałem recenzję z zainteresowaniem, ale ponieważ jestem baaardzo początkujący w temacie, to zapytam – czy z Fiio E10K sluchawki AKG M220 Pro zagrają dobrze. Jaką ewentualnie kostkę Pan poleca w tym obszarze cenowym co Fiio. Z góry dziękuję!
Witam,
Nie będzie to pełnia możliwości, ale na pewno zagra lepiej niż z układem zintegrowanym na płycie. Polecane modele DACów z tego przedziału cenowego znajdzie Pan natomiast w Polecanych.
Pozdrawiam.
Czy ten wzmacniacz poradzi sobie z Beyerdynamic DT990 Edition bo taki akurat posiadam czy nie ma to sensu ?
DT990 Edition są dostępne w kilku wersjach oporowych. Poza tym jest to DAC, nie sam wzmacniacz 🙂
Panie Jakubie, mocno wierzę że każda karta integralna wyprodukowana po 2015 poradzi sobie lepiej z dźwiękiem niż owe cudo
Na tym właśnie polega wiara 🙂 . Tymczasem wiele zależy od implementacji, użytego układu itd., także unikałbym generalizowania. Zwłaszcza że recenzja jest sprzed 2015 roku, a niektóre układy obecnie oferowane są czasami dobrze znanymi od lat kodekami (np. SupremeFX = ALC1150).
Coś mi mówi,że stworzyłby ten DAC miłą synergię z moimi HM5. Szczerze polubiłem to popularnie nudne brzmienie. Płaskie granie to to co lubię. Warto by było wymienić Xoanra DG na E10K O ? Z drugiej strony kusi mnie AIM … ale raczej wymiany HM5 na lepsze słuchawki nie planuję a by się SC808 zmarnował z HM5.
Niekoniecznie. SC808 daje spore możliwości brzmieniowe, nie tylko napędowe, jak np. wymiana kości buforującej wzmacniacza słuchawkowego itd. Moim zdaniem jeśli już dokonywać zmian, to albo na coś pokroju SC808, albo DragonFly Black lub uDAC-3. Zwłaszcza na tych dwóch ostatnich powinno być mniej nudno…
Witam,
mam następujące pytanie. Szukam wzmacniacza do słuchawek Sennnheiser hd 569 o konstrukcji zamkniętej i zastanawiam się czy ten wzmacniacz będzie odpowiedni. Jako osoba nie znająca się na tym chciałbym wzmacniacz który będzie odpowiedni do tych słuchawek a nie „za dobry”, albo „za słaby” .
Nada się?
Witam,
Również nie jestem osobą znającą się na tym :), toteż niestety nie wiem czy będzie „odpowiedni”, „za dobry”, „za słaby”. Wiem jednak, że decydować o tym może tylko i wyłącznie osoba dokonująca odsłuchu i ważąca wszystko swoją własną miarą jakości oraz gustem, natomiast E10K nie jest wzmacniaczem.
Miał Pan kontakt z Asus Xonar U7 ?
Podobno można uzyskać dobry dźwięk.
Pozdrawiam
Podobno Panie Tomaszu. O ile przez słowo „dobry” rozumieć to samo. I pod konkretne słuchawki.
Pozdrawiam.
Witam! Stoję przed kupnem jakiegoś DACa/wzmacniacza do 400zł. Słuchawki które by pod nim grały to Creative aurvana live. Chciałbym żeby poprawił brzmienie z laptopa ze zintegrowaną kartą i tu moje pytanie czy ten Fiio będzie dobrym wyborem? Zastanawiam się również nad Audiotrak Prodigy Cube Black Edition. Miałby Pan jakieś sugestie?
Witam Panie Piotrze,
Jeśli przeczytał Pan recenzję i uznał za takowy wybór FiiO, to tak. Co do innych propozycji, od lat wszystkie swoje sugestie zakupowe publikuję tutaj: https://audiofanatyk.pl/polecane-daci-i-karty-dzwiekowe/
Witam.
Czy wzmacniacz będzie działał z telefonem przez OTG?
Pozdrawiam, świetny blog.
Witam
W komentarzach padła już zdaje się odpowiedź na to pytanie: https://audiofanatyk.pl/recenzja-daca-fiio-e10k-olympus-2/comment-page-3/#comment-13413
Pozdrawiam i dziękuję.
Witam!
To jedną z wad można usunąć – nowsze wersje mają wyłącznik zintegrowany z pokrętłem głośności. Może czytali recenzję 😉
potwierdzam, działa bardzo dobrze 🙂
Witam,
Może i czytali, ale recenzja opisuje sprzęt w stanie w jakim przybył on na testy. Nie mogę naginać zastanej wtedy rzeczywistości.
Witam, jestem szczęśliwym posiadaczem recenzowanego daca (zresztą dzięki tej właśnie recenzji 🙂 )
Czy mógłby Pan polecić do niego jakieś słuchawki dokołouszne w cenie do 300zł?
Zależy mi na dosyć wyrównanym brzmieniu, praktycznie wszystkie gatunki muzyczne (testowane przeze mnie ostatnio hd681 były dla mnie stanowczo zbyt krzykliwe).
Zastanawiałem się nad Somic V2 bądź isk HD9999
Witam,
Uczyniłem to już daaawno temu: https://audiofanatyk.pl/polecane-sluchawki-nauszne-muzyczne-i-dla-graczy/
🙂
Pozdrawiam.
WITAM
PANIE JAKUBIE CZY SPRAWDZAŁ PAN WW. SPRZĘT NA PODŁĄCZENIU COAXIAL-U? CHCĘ WYPRÓBOWAĆ OWE CUDO DO DVD I PRZERZUCIĆ DŹWIĘK NA STARĄ WIEŻĘ. CZY FIIO E10 K DOBRZE SPRAWUJE SIĘ JAKO DAC NA PRZEWODZIE COAXIAL CHODZI MI O ZAKŁÓCENIA ITP
Witam,
U mnie nie było problemów.
Panie Jakubie, świetna recenzja 🙂
Mam pytanie dość nietypowe. Czy jakość muzyki przesyłana po porcie apt-x bluetooth (słuchawki i nadajnik obsługują standard) znacząco będzie ustępowała tej przesyłanej przez FiiO E10K po kablu?
Witam Panie Damianie,
Dziękuję, ale musiałbym posiadać zdolność jasnowidzenia, aby móc jakkolwiek odpowiedzieć na tak postawione pytanie.
hmmm może inaczej. Odtwarzam muzykę głównie z portali streamingowych. Urządzenie nadające jak i słuchawki posiadają standard apt-x, który jest tylko wykorzystywany po bluetooth. Czy w takiej sytuacji odczuję różnicę w brzmieniu gdy przejdę na połączenie kabel plus ten dac?
Równie dobrze mógłby Pan zapytać, czy bardziej będą Panu smakować zielone oliwki, czy czarne 🙂 . Zacznijmy od tego, że nie mam pojęcia jakie posiada Pan słuchawki. Nigdzie nie podał Pan takiej informacji. Po drugie – pyta Pan kompletnie obcą osobę czy poczuje Pan różnicę. Każdy z nas słyszy inaczej, ma inaczej ustawioną percepcję słuchu, preferencje i doświadczenia. W takich sytuacjach nie ma wyjścia i musi Pan niestety sprawdzić wszystko samodzielnie w domowym zaciszu na posiadanym przez Pana sprzęcie i przede wszystkim – na Pana własnych uszach.
Racja, nie podałem modelu słuchawek – Denon ah-gc20.
Chyba najlepiej będzie wybrać się do sklepu i przetestować na własnych uszach, jaka jest różnica pomiędzy bezprzewodowym połączeniem, a połączeniem przez dac. Dziękuję za odpowiedzi 🙂
Dokładnie tak. Aczkolwiek proszę mieć na względzie, że przy komunikacji bezprzewodowej, sam fakt posiadania aptX nie jest gwarantem wysokiej jakości dźwięku. Liczy się jeszcze jakość samej elektroniki i przetwornika wbudowanego w słuchawki.
Czy warto kupić ten DAC do słuchawek Reloop SHP-1 ?
A czemu nie?
Witam. Czy ten DAC zagra w miarę z Sony MDR-XB700?? To znaczy czy bas nie zaleje wszystkiego, biorąc pod uwagę charakterystykę słuchawek?
Pozdrawiam.
Witam.Posiadam AKG K550mk2. Oglądam filmy na blu ray na PS4.Po podłączeniu do pada grają zbyt cicho.Czy powyższy sprzęt rozwiąże problem? Czasem też postrzelam wirtualnie i nie ukrywam że jest mi trochę za cicho.Chyba że ma pan jakąś inną propozycję.Miałem smsl m3 ale był kiepski.
Witam Panie Jakubie.
Posiadam zintegrowany układ Realtek ALC1150 Audio oraz słuchawki AKG M220. Chciałbym spożytkować maksymalnie moje słuchawki dźwiękowo. Przymierzam sie do kupna FiiO E10k Olympus 2 lub NuForce uDAC-3 albo audiotrak prodigy cube. Przeczytałem Pana recenzje odnośnie polecanych kart, ale nie mogę sie zdecydować. Czy mógłby mi Pan podpowiedzieć który układ byłby najbardziej optymalny do tych słuchawek. Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuje za odpowiedź.
Zastanawiam się nad tym DAC do Microlab Solo 7C. Czy będzie to Pana zdaniem optymalny wybór w tej cenie? Patrzyłem jeszcze na Dragonfly Black i Audiotrak Prodigy Cube Black Edition. Chciałem powalczyć na tych głośnikach o lepszą scenę i bas. Aktualnie lecę na zintegrowanej Realtek ALC1150.
Witam, chciałbym się dowiedzieć, czy dla słuchawek Akg k240 MkII i Xonara DX opłaca się dokupić ten wzmacniacz? Czy w ogóle taki zestaw coś na tym zyska?
Witam,
Nie, ponieważ E10K nie jest wzmacniaczem.
Panie Jakubie, prosiłbym o wskazanie jakiś modeli wzmacniaczy, które sprawdziłyby się z Xonarem DX i Akg k240 mkII. Gdzieś na anglojęzycznym forum wyczytałem, że moja karta dźwiękowa ma impedancje wyjściową 100-ohm, więc przy słuchawkach 55 ohm wydaję mi się, że wzmacniacz jest niepotrzebny. Jako że jestem laikiem w sprawach audio próbuję zasięgnąć opinii u kogoś doświadczonego w temacie.
Dobry, czy słuchawek pokroju MSR7 to małe cudo się nada, czy warto dołożyć do czegoś droższego? Jeśli tak, to na co warto spojrzeć? Zależy mi na przestrzeni, muzykalności i wyraźnych niskich tonach (nie jestem bassheadem, wystarczy naprawdę subtelne podbicie).
Panie Jakubie, czy Fiio E10k jest odpowiedni synergicznie, do AKG 271 MK2? Zależy mi na zachowaniu w miarę liniowości dźwięku. Jeżeli nie, to jaki kompan będzie należyty?
z poważaniem, Krzysztof
Po przeczytaniu tej recenzji, wielu innych na tym blogu, które są bardzo obszerne swoją drogą.
Szybkie wrażenia po zakupie urządzenia Fiio e10K-TC (wersja z usb C) i odpowiedz na najważniejsze pytanie, które mnie tu skierowało i od którego wszystko się zaczęło:
– Zastanawiasz się czy Twoje słuchawki (z grubsza z wiekszą opornością niż 32 ohmy np jak u mnie Superluxy HD-330 150 ohm i DT 770 250 ohm) graja ok bez takiego daca? -> Na pewno nie graja ok, dziwne przycięcia dźwięku, płaskie niskie tony i trzeszcząca góra z fiio e10k-TC problemy zniknęły. Nie potrafię tego opisać ale teraz wszytko jest tak jak bym tego oczekiwał, nic nie trzeszczy, nie ma nagłych soków miedzy takim muzycznym basem, a wysoka góra np. kobiet.
– Urządzenie jest małe, ładnie wyglada na biurku, nie wymaga zasilacza, wystarczy nam port usb 3.0 komputera (lub usb c – usb c po zakupie kabla).
– Zastanawiasz się czy potrzebujesz tego urządzenia? -> Z cala pewnością go potrzebujesz!
Podsumowując na moje potrzeby sprzęcik sprawdza się idealnie, na pewno są na rynku lepsze urządzenia jednak w tej cenie (u mnie wyszło 330zł na promce) nie znalazłem nic co nie wygląda tragicznie jak by się miało rozlecieć i co mogłoby zasilić „mocniejsze” słuchawki z dobrym rezultatem 🙂
Będzie jakiś update na 2022 r. Jestem na kupnie ale nie wierzę, że nie ma godnego następcy w 2022r?
Jeśli pyta Pan o aktualizację recenzji, to nie. Recenzja dotyczy takiej a nie innej wersji produktu, na dzień publikacji, toteż nie jest aktualizowana o to co zmienia się na rynku. Co najwyżej można napisać nową, ale tutaj ktoś musiałby się zgłosić do mnie z możliwością testów potencjalnego następcy. Tym u FiiO jest wersja E10K-TC oparta na PCM5102 i XMOSie. Warto rzucić okiem.
Witam,
Posiadam tego DACa i jestem z niego bardzo zadowolony, lecz chciałbym zadać jedno pytanie.
Otóż jestem dosyć „zielony” w tematcie audio i zastanawia mnie funkcja tego przełącznika poziomu wzmocnienia, jakie ma on zastosowanie i jaka jest różnica w odbiorze na obu ustawieniach?
Pozdrawiam!