Kalkulator współczynnika tłumienia słuchawek (ang. Damping Factor) jest kolejnym, myślę przydatnym narzędziem, gdy dochodzi do tematu parowania słuchawek ze wzmacniaczami. Pozwala on obliczyć zależność między impedancją słuchawek, a impedancją wyjściową wzmacniacza i oszacować, czy dana kombinacja będzie sprawiać problemy.
Jest to szczególnie ważne przy konstrukcjach lampowych, ale też słuchawkach o bardzo niskiej impedancji, np. dokanałowych.
Kalkulator Współczynnika Tłumienia (DF)
Zasada działania i wymagane parametry
Musimy posiadać tak naprawdę tylko dwie dane: impedancję słuchawek i impedancję wyjściową wzmacniacza.
- W pierwszym polu podajemy wartość impedancji swoich słuchawek (np. 16 Ω, 32 Ω, 300 Ω).
- Drugi krok to podanie wartość impedancji wyjściowej wzmacniacza (np. 0,5 Ω, 1 Ω, 10 Ω).
Kalkulator oblicza współczynnik tłumienia na podstawie podanych przez nas parametrów. Otrzymany wynik jest automatycznie interpretowany pod kątem ewentualnych zaleceń.
Typowe wartości:
- DF > 10 jest wystarczający dla większości słuchawek.
- DF < 1 może powodować problemy z kontrolą basu, szczególnie w niskoimpedancyjnych słuchawkach dokanałowych.
Wpływ współczynnika tłumienia na dźwięk
Dlaczego Damping Factor jest tak ważny? Im wyższy współczynnik tłumienia, tym lepsza kontrola wzmacniacza nad membraną słuchawek, co wpływa przede wszystkim na precyzję basu. W skrajnych przypadkach może też wpływać na barwę i tonalność samych słuchawek.
Należy bowiem pamiętać, że słuchawki nie mają stałej impedancji w całym zakresie częstotliwości. Może się ona zmieniać w zależności od częstotliwości. A wyższa impedancja wyjściowa w połączeniu z dużymi różnicami w impedancji słuchawek na różnych częstotliwościach może powodować zmiany w charakterystyce tonalnej.
Co robić gdy nie jest mi znana dokładna impedancja wyjściowa?
Jeśli producent podaje impedancję wyjściową np. <1Ω, to oznacza to, że dla różnych impedancji słuchawek, wartość impedancji wyjściowej utrzymuje się w tej granicy. Można dla bezpieczeństwa obrać wartość graniczną w takiej sytuacji.
Jeśli nie posiadamy informacji o impedancji wyjściowej, najlepiej jest poszukać takiej informacji w sieci. Możliwe, że ktoś już zmierzył taką wartość na własną rękę.
Inną opcją jest wykonanie samodzielnie takiego pomiaru dla swojej impedancji słuchawek. W sieci dostępne jest sporo informacji jak przeprowadzić pomiar samodzielnie. Wymagane mogą być jednak dodatkowe narzędzia, takie jak multimetr cyfrowy czy sztuczne obciążenia wyjść.
Ostatnią możliwością jest podesłanie swojego urządzenia na testy i pomiary do mnie. Od pewnego czasu staram się podawać parametr impedancji wyjściowej mierzony samodzielnie. Możliwe więc, że będę w stanie pomóc. A jeśli wyjdzie z tego przy okazji ciekawa recenzja, to również będzie to dużą pomocą dla innych użytkowników. W takiej sytuacji serdecznie zapraszam do kontaktu.
Co do zasady jednak, jeśli nie słyszymy żadnych wyraźnych i niepokojących objawów w dźwięku, to nawet nie znając dokładnie parametrów swojego urządzenia, być może nie mamy się o co martwić.