Tytułowe AKG K450 były już recenzowane na łamach Audiofanatyka, niedawno nawet doczekały się odświeżenia recenzji o nich traktującej, a którą można przeczytać tutaj. Zaprezentowały się tam z dosyć pozytywnej, kompaktowej strony, nawet w oczach osoby takiej jak ja, której nie do końca pasują ubasowione na swój sposób konstrukcje. Jednocześnie sprzęt ten okazał się niezwykle użyteczny w sytuacji gdy codziennie jestem w ruchu przez min. pół godziny – godzinę oraz sporadycznie na kilka dni.
Nie jest też specjalną tajemnicą fakt że popularność czasami szkodzi, nawet bardzo. W przypadku słuchawek objawiać się może albo przereklamowaniem danego produktu, albo wypuszczaniem jego podróbek. AKG nie należał do producentów specjalnie kopiowanych na tle innych, nawet teraz kopii AKG jest o wiele mniej niż np. Sennheisera, ale mimo wszystko – kopie powstają. Do tej pory widziałem przede wszystkim model K324P, głównie dlatego że oparty jest konstrukcyjnie na tym samym projekcie co popularne EP-630 czy CX300. Jednak jak się okazuje, również i K450 doczekał się kopiowania, dlatego postanowiłem o tej sprawie napisać nieco szerzej.
Na stronie sklepu accessoryseek (https://www.accessoryseek.com/akg-k-450-mini-closedback-headphone-with-3d-axis-folding-mechanism_p325.html) można zapoznać się z ilustracjami porównującymi K450 z podróbkami. Na dole w Product Details należy kliknąć na zakładkę „Real vs. Fake”. Są one myślę na tyle czytelne że każdy się zorientuje o jaki element chodzi, jednocześnie mogą okazać się niezwykle pomocne przy zakupie.
Dla osób które są mimo wszystko na bakier z angielskim, prócz oczywistej rady aby się podciągnąć, wyjaśnię krótko krok po kroku cały proces identyfikacji:
2. Różnice słuchawki głównej
W K450 tylko jedna słuchawka ma wyprowadzony kabel sygnałowy, do tego z opcją wymiany. W oryginalnych K450 ma ona srebrny element idealnie dopasowany do kopułki, z kolei w podróbkach widać szczeliny.
Bardziej jednak znamiennym śladem jest otwór tuż przy gnieździe kabla. W oryginałach wcięcie tworzące ów otwór znajduje się zarówno na srebrnej jak i szarej połowie słuchawki, w podróbce jest tylko na srebrnej.
3. Etui
W podróbkach widać dziwne wyprofilowanie w etui w miejscu wyprowadzenia kabla.
4. Pałąk
Materiał skóropodobny jest na oryginałach gładszy w dotyku niż na podróbkach.
5. Akcesoria
Dwa najważniejsze ślady w tym zakresie to zupełnie inna przelotka na dużego jacka oraz ewidentne ślady nitkowania dookoła logo AKG wszystkiego w etui.
Najlepszym zabezpieczeniem przed podróbkami jak zawsze jest jednak zdrowy rozsądek i słaba wiara w tzw. „okazje”. Nowy produkt z Allegro za pół ceny może w wielu przypadkach okazać się czymś zupełnie innym niż powinien. Dlatego w przypadku wątpliwości i produktu wciąż oferowanego na rynku, warto posiłkować się chociażby ceneo, aby porównać procentowe różnice w stosunku do półek sklepowych.